Chorvatský ministr připustil, že policisté vytlačovali migranty zpět do Bosny. Zneužili tak pravomoci

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović potvrdil, že chorvatští policisté násilně vytlačovali migranty přes hranici zpět do Bosny, jak o tom nedávno informovala evropská média. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Božinović slíbil tyto informace prošetřit hned poté, co jej k tomu vyzvala Evropská komise.

Záhřeb/Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlad a bláto před branami EU. Podívejte se, jak přežívají běženci u bosenského města Velika Kladuša u hranic s Chorvatskem. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Policejní ředitel okamžitě vytvořil expertní tým, který intenzivně pracoval. Nakolik vím, dospěli k závěru, že se policisté účastnili (tohoto incidentu),“ citovala chorvatská tisková agentura Hinae Božinoviče, který se v Lucemburku účastní zasedání ministrů vnitra Evropské unie. Božinović předpokládá, že šlo o individuální zneužití pravomoci několika policisty. Očekává také, že mu policejní ředitel brzy sdělí další podrobnosti.

Evropská komise ve čtvrtek vyzvala Řecko a Chorvatsko, aby okamžitě zahájily vyšetřování a zjistily, zda na jejich hranicích dochází k nelegálnímu vytlačování migrantů. O případech informovala německá stanice ARD i magazín Der Spiegel. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová označila zprávy za „šokující“.

Nový uprchlický tábor v Řecku má lidem poskytnou dobré životní podmínky. Je obehnán ostnatým drátem

Číst článek

Německá média přinesla na základě videozáznamů informace o tom, že chorvatská policie nejméně v 11 případech vytlačovala migranty zpět přes hranice do Bosny. Řecká pobřežní stráž zase podle nich utečence silou nutila k plavbě zpět od řeckých břehů.

„Komise je zásadně proti praktikám vytlačování a opakovaně zdůrazňovala, že takový postup je nelegální a že národní úřady mají povinnost vyšetřit jakákoli obvinění,“ uvedl mluvčí unijního exekutivního orgánu. Eurokomisařka Johanssonová podotkla, že důkazy v uvedených reportážích jí připadají důvěryhodné, a chce proto o této věci hovořit s ministry vnitra Řecka a Chorvatska.

Řecko ještě ve čtvrtek obvinění odmítlo. Božinović naproti tomu slíbil, že policie veškerá obvinění řádně vyšetří.

V případě Řecka se zprávy o tom, že jeho pobřežní stráž zahání migranty zpět od hranic do tureckých vod, objevují opakovaně. Nevládní organizace tvrdí, že zdokumentovaly stovky takových případů. Podle mezinárodního práva mají mít migranti možnost požádat o azyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme