Chorvatsko bude muset s integrací do Evropské unie zřejmě počkat

Velvyslanci členských zemí EU měli v úterý předjednat otázku zahájení nebo nezahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem. Přihlášku Chorvatska do EU podal v únoru 2003 tehdejší premiér Ivica Račan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Loni v červnu Záhřeb získal status kandidáta a o půl roku později určil summit EU termín zahájení vstupních rozhovorů na tento čtvrtek 17. března 2005. Podmínil to však "plnou spoluprací" s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Podle diplomatických zdrojů v Bruselu citovaných agenturou Reuters Evropská unie pozdrží zahájení vstupních jednání s Chorvatskem. Je to kvůli tomu, že Záhřeb nedostatečně spolupracoval s tribunálem. Za to jej kritizovala i hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová. Lucembursko předsedající tento půlrok Unii má na středečním setkání ministrů zahraničí členských států navrhnout zablokování vstupních rozhovorů s Chorvatskem kvůli nesplnění podmínky Bruselu vydat generála Anteho Gotovinu obviněného z válečných zločinů.

Jak nám řekl náš spolupracovník, zpravodaj Hospodářských novin v Bruselu Milan Fridrich, takové ultimátum bylo trochu nečekané: "Ještě nedávno se zdálo, že i když Chorvatsko nevydá Gotovinu, nebo nebude zcela spolupracovat s trestním tribunálem v Haagu, najde EU nějaký kompromis. Nyní však členské státy podporuje lucemburského premiéra, který dal jasné ultimatum: Buď vydáte gotovinu, nebo nebudete jednat o vstupu do unie."

Ministři zahraničí EU se musejí na středečním jednání v Bruselu také dohodnout, jestli by případné vydání generála Gotoviny k soudu v Haagu automaticky znamenalo zahájení vstupních rozhovorů, nebo by mu musely předcházet ještě nějaké další kroky.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme