Chorvatsko bude muset s integrací do Evropské unie zřejmě počkat

Velvyslanci členských zemí EU měli v úterý předjednat otázku zahájení nebo nezahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem. Přihlášku Chorvatska do EU podal v únoru 2003 tehdejší premiér Ivica Račan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Loni v červnu Záhřeb získal status kandidáta a o půl roku později určil summit EU termín zahájení vstupních rozhovorů na tento čtvrtek 17. března 2005. Podmínil to však "plnou spoluprací" s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Podle diplomatických zdrojů v Bruselu citovaných agenturou Reuters Evropská unie pozdrží zahájení vstupních jednání s Chorvatskem. Je to kvůli tomu, že Záhřeb nedostatečně spolupracoval s tribunálem. Za to jej kritizovala i hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová. Lucembursko předsedající tento půlrok Unii má na středečním setkání ministrů zahraničí členských států navrhnout zablokování vstupních rozhovorů s Chorvatskem kvůli nesplnění podmínky Bruselu vydat generála Anteho Gotovinu obviněného z válečných zločinů.

Jak nám řekl náš spolupracovník, zpravodaj Hospodářských novin v Bruselu Milan Fridrich, takové ultimátum bylo trochu nečekané: "Ještě nedávno se zdálo, že i když Chorvatsko nevydá Gotovinu, nebo nebude zcela spolupracovat s trestním tribunálem v Haagu, najde EU nějaký kompromis. Nyní však členské státy podporuje lucemburského premiéra, který dal jasné ultimatum: Buď vydáte gotovinu, nebo nebudete jednat o vstupu do unie."

Ministři zahraničí EU se musejí na středečním jednání v Bruselu také dohodnout, jestli by případné vydání generála Gotoviny k soudu v Haagu automaticky znamenalo zahájení vstupních rozhovorů, nebo by mu musely předcházet ještě nějaké další kroky.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme