Chorvatsko by mohlo dostat pozvánku do EU za dva roky

Chorvatsko by v roce 2009 mohlo dostat pozvánku do Evropské unie. Po summitu v Dubrovníku to Radiožurnálu řekl český vicepremiér Alexandr Vondra. Předsedající zemí EU v té době bude právě naše republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záhřeb | Foto: sfrj

Chorvatsko ale musí podle unie zrychlit své soudnictví a zlepšit komunikaci s Mezinárodním tribunálem v Haagu. Mělo by také vyřešit spor o námořní hranice se Slovinskem. Podle Alexandra Vondry to ale nejsou problémy, které by mohly vstup Chorvatska do unie ohrozit. Rozhodně na tom Chorvatsko není hůř než Rumunsko nebo Bulharsko.

Podle Vondry se spolupráce mezi Chorvatskem a haagským tribunálem už zlepšila, na čemž se měli účastníci summitu shodnout. Na problémy ale poukazuje Slovinsko, které požaduje vyřešit námořní hranici. Tento spor ovšem Vondra považuje pouze za dvoustranné problémy mezi oběma státy.

"Slovinsko by se také mělo trochu krotit. Když jsme vstupovali do Evropské unie, tak tehdy zvedali ruku Lichtenštejnci a další. Vždy chtějí využít této příležitosti, aby si vyřešili nějaké dvoustranné problémy. Ale nemyslím si, že by to Chorvatsko mělo na věky oddálit do nějaké čekárny," dodal Vondra.

Blanka Černá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme