Pro cestu do Chorvatska už není nutné potvrzení o bezinfekčnosti. Česko se přesunulo mezi zelené země

Pro cestu do Chorvatska stačí od páteční půlnoci opět jen občanský průkaz nebo pas. Důvodem je přesun České republiky v seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí mezi bezpečné, zeleně označené země. Na twitteru to potvrdil český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Jako první o změně informoval server Seznam Zprávy s odkazem na vyjádření chorvatské diplomacie.

Aktualizujeme Záhřeb (Aktualizováno: 14:02 18. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čechům stačí při cestě do Chorvatska opět jen občanský průkaz nebo pas (ilustrační foto) | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Dosud museli Češi při příjezdu do Chorvatska předložit potvrzení o bezinfekčnosti – tedy negativní výsledek PCR testu z posledních 72 hodin, výsledek antigenního testu provedeným zdravotnickým zařízením nebo laboratoří z posledních 48 hodin, potvrzení o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech nebo potvrzení o dokončeném očkování nebo první dávce po nejméně 22 dnech.

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Přesun mezi zeleně označené země na seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí však na doporučení Evropské komise znamená výrazné zmírnění podmínek pro vstup do zemí EU.

„Znamená to, že Češi mohou do Chorvatska vstupovat bez potvrzení o testu nebo potvrzení o očkování nebo potvrzení o překonání nemoci. Pouze s občanským průkazem nebo pasem,“ napsala Seznam Zprávám Natali Munitićová z Chorvatského turistického sdružení. Změnu serveru potvrdilo i chorvatské ministerstvo zahraničí. Za českou stranu o změně následně informoval na twitteru i český šéf diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).

❗️Cestováni❗️ Česko 'zezelenalo' a do Chorvatska už se bude moct nově bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Jen s pasem nebo občankou. Právě mi to potvrdil chorvatský ministr vnitra. Podmínky pro návrat do ČR ale zůstávají - test, 1.dávka očkování nebo protilátky

13:28 – 18. 06. 2021

10 68

„Důležité je také upozornit, že na hranicích probíhají nadále standardně kontroly jako před covidem a pro cestu do Chorvatska je třeba mít vždy pas nebo občanský průkaz,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Monika Udovčićová z chorvatského ministerstsva turistik sportu upozornila, že je stále povinnost vyplnit při vstupu do Chorvatska formulář o svém pobytu. Je dobré si jej vyplnit už před cestou. Urychlí se tím odbavení na hraničním přechodu. Další formulář je pak nutné vyplnit i při zpáteční cestě. 

Test je před návratem povinný pouze při cestování veřejnou dopravou – a to antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin). Při individuální cestě by lidé měli podstoupit test do 5 dnů po návratu do Česka. V obou případech je nutné také dva týdny mimo domov nosit respirátor.

tzr, Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme