Chorvatsko chce nalákat turisty do hotelů. Teď bydlí spíš v soukromí nebo v apartmánech

Chorvatští hoteliéři se na vstup do Evropské unie v zásadě těší. Očekávají, že země bude mít ještě lepší image a více se otevře hostům z ostatních unijních států. Někteří se ale obávají, že členství bude mít i stinné stránky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V létě míří na Korčulu tisíce turistů

V létě míří na Korčulu tisíce turistů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Bude mnoho výhod, ale i nedostatků. Občané Evropské unie nebudou potřebovat ani pas, aby přijeli k nám a byli našimi hosty. Ovšem není dobré, že hostům z Ruska, Ukrajiny a Turecka zavedeme víza. Představují čtyři procenta návštěvníků. Myslím, že přinejmenším v první sezóně tu bude z těchto zemí propad, později snad najdeme metodiku, jak těmto hostům vstup do naší země ulehčit,“ uvažuje ředitel turistického sdružení župy Šibensko-kninské Šime Vlašić.

Chorvatský ministr turismu Darko Lorencin na zasedání Světové turistické organizace při OSN prohlásil, že jeho země bude chtít k podpoře cestovního ruchu využít i samotný okamžik vstupu do Evropské unie, který jistě vyvolá značnou mediální pozornost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sezónní zpravodaj Českého rozhlasu v Chorvatsku Martin Ježek zjišťoval, co si myslí místní hoteliéři o vstupu do EU

Dodal, že Chorvatsko se chce stát do budoucna takzvanou čtyřhvězdičkovou destinací. V současné době většina zahraničních návštěvníků přespává v soukromém ubytování nebo v apartmánech. Přilákat turisty do hotelů se čtyřmi hvězdami by prý měla i image člena Evropské unie.

Turisté se mohou těšit také na levnější telefonování. Podle Evropské komise klesne cena za volání i textové zprávy z Chorvatska na desetinu současné úrovně. Využívání mobilního internetu pak má být v oblíbené prázdninové destinaci téměř patnáctkrát levnější než dosud.

Snížení souvisí i s tím, že v Evropské unii zlevňuje roaming jako takový. Maximální cena za minutu odchozího hovoru je 24 eurocentů, výhledově by měla poklesnout dokonce na 19 centů. Evropská komisařka pro telekomunikace Neelie Kroesová se ostatně netají názorem, že roaming by měl v zemích Evropské unie do budoucna zcela zmizet.

Chorvatsko - základní informace | Foto: Český rozhlas

krw, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme