Průkopník nebo chorvatský Escobar? Zemědělec na státním pozemku zasadil osm tisíc konopných rostlin

Okresní soud v chorvatském Zadaru poslal osmapadesátiletého zemědělce do vazby kvůli podezření, že na státním pozemku zasadil skoro osm tisíc konopných rostlin. Ty podle policejních odhadů obsahují skoro devět tun THC – základní účinné látky marihuany. Podezřelý čeká v cele na soud a rostliny na expertizu.

Zadar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konopí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Jednalo se původně o státní projekt sponzorován státními úřady, které poskytly 17 hektarů pozemků, dále finanční a materiální pobídky. Je to projekt, který byl odstartován již v loňském roce. Mělo jít o pěstování průmyslového konopí, ze kterého se vyrábí například lana nebo oblečení.

Největší legální trh na světě. Mexiko povolilo prodej marihuany, doma ji bude moct pěstovat každý

Číst článek

Na region Dalmácie na jihu Chorvatska se cílilo primárně kvůli tomu, že se tam dá sklízet dvakrát ročně, kdežto na severu Chorvatska je to pouze jednou ročně.

Ve středobodu případu stojí Mario Lončar, který ještě vloni úspěšně sklidil, ale letos ho před druhou sklizní zatkla policie. Odůvodnila to tím, že je v rostlinách desetkrát více THC, než by mělo být.

Nyní se všichni diví, včetně ředitele Rozvojové agentury dalmáckého regionu, protože o tom nikdo nevěděl a nikdo nepředpokládal, že by to tak mělo být. Mario Lončar se brání tím, že zakoupil sazenice od velkoobchodníka a jednoduše pěstoval průmyslové konopí. Nedělal prý nic protizákonného.

Zemědělec je nejméně na měsíc ve vazbě, aby podle policie nemohl ovlivňovat svědky. Následovat bude soud.

3,2 tuny konopí, 125 000 tablet extáze a další. Německá policie zadržela 750 lidí z drogových gangů

Číst článek

Nutná expertiza

Chorvatská média se ptají, zda nebyl zásah proti zemědělci předčasný. Pokud by ho totiž nechali sklidit, odhalila by se celá zločinecká síť, která mohla účinnou marihuanu distribuovat na trhu. Obdobně jako tomu bylo v Kolumbii za dob Pabla Escobara.

Musí se však provést rozsáhlá expertiza. Může se skutečně jednat o průkopníka. Sazenice, které zemědělec vysadil, jsou z geneticky upravené atlantické odrůdy, která je velmi přizpůsobivá. Pokud by nebylo horko a sucho, tak by se v rostlinách nemělo vytvořit tak velké množství THC, jenže počasí horké a suché bylo.

Mohlo to tedy být přírodním vlivem a zemědělec by tedy byl průkopníkem v oblasti zemědělské produkce, které se bude v budoucnu v Chorvatsku dařit.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme