Chorvatsko dostalo další šanci

Evropská unie dá Chorvatsku novou příležitost ke vstupu. Dnes o tom rozhodli nejvyšší představitelé unie na bruselském summitu. Podle německého kancléře Gerharda Schrödera vyšle pětadvacítka do Záhřebu zvláštní vyšetřovací komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatské městečko | Foto: Hana Hikelová

Jejím úkolem bude prověřit, jestli Chorvatsko skutečně dělá vše pro to, aby dopadlo bývalého generála Anteho Gotovinu. Ten je podezřelý z válečných zločinů v době srbsko-chorvatské války.

Rozhovory původně odložila schůzka šéfů diplomacie členských zemí EU 16. března. Záhřeb nesplnil podmínku plně spolupracovat s haagským tribunálem při stíhání a vydávání osob podezřelých z válečných zločinů, spáchaných za války v bývalé Jugoslávii.

"Začátek přístupových jednání se odkládá," uvádí se v tehdejším prohlášení ze schůzky ministrů zahraničí členských zemí. Záhřeb nedostal žádné nové datum pro start rozhovorů, ale ministři schválili budoucí vyjednávací rámec navržený Evropskou komisí.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme