Lídři Evropské unie schválili zavedení eura v Chorvatsku. Země se k eurozóně připojí v lednu

Summit Evropské unie v pátek schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Země se od ledna příštího roku stane dvacátým členem eurozóny. Formálně stvrdí používání eura v Chorvatsku v červenci ministři financí při prvním zasedání pod vedením českého předsednictví EU.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, chorvatský premiér Andrej Plenkovič, předseda Evropské rady Charles Michel a prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová na Summitu EU, který potvrdil přijetí Chorvatska do eurozóny v roce 2023

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, chorvatský premiér Andrej Plenkovič, předseda Evropské rady Charles Michel a prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová na Summitu EU, který potvrdil přijetí Chorvatska do eurozóny v roce 2023 | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Pool via Reuters

Evropská komise začátkem června konstatovala, že Záhřeb splnil všechna čtyři kritéria, která Brusel při posuzování připravenosti na přijetí společné měny posuzuje. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.

„Euro je měnovým vyjádřením našeho společného osudu a je součástí našeho evropského snu. Nyní se tento sen stal skutečností pro Chorvatsko,“ uvedl po jednání předseda Evropské rady Charles Michel.

Evropská komise povolila Chorvatsku přijetí eura. Příští rok se tak může stát dvacátým členem eurozóny

Číst článek

Chorvatsko se už od září chystá začít uvádět ceny jak v dosavadních kunách, tak v eurech. Oběma měnami by mělo jít platit ještě celý příští rok, než zůstane jen ta evropská.

Mimo eurozónu tak od příštího roku zůstane už jen sedm členských zemí. Vedle Dánska, které má vyjednanou trvalou výjimku z povinnosti jej přijmout, je to Švédsko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Česká republika.

„Pro Českou republiku to momentálně není téma, které by leželo na stole, ani pro to nemáme v ČR dosaženy všechny podmínky, ale my to ani nemáme jako cíl pro funkční období naší vlády,“ řekl novinářům premiér Petr Fiala.

Po zavedení společné měny dlouhodobě volá řada ekonomů či exportéři, kteří se obávají kurzového rizika. Vláda podle Fialy pro firmy chystá alespoň možnost, aby vedly účetnictví v eurech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme