Chorvatsko hlásí rekordní počet běženců. V pátek prý přišlo přes 10 tisíc lidí

Hranice mezi Srbskem a Chorvatskem překročilo v pátek přes10 tisíc uprchlíků, informovalo dnes chorvatské ministerstvo vnitra. Jde o největší počet migrantů na trase, kterou uprchlíci začali hojně využívat poté, co Maďarsko oplotilo hranice se Srbskem. Kvůli novému náporu lidí na srbsko-chorvatské hranici oba státy zastavily začátkem týdne automobilovou dopravu. Vzájemnou blokádu včera Bělehrad i Záhřeb ukončily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti vyčkávající na chorvatské straně hranic se Srbskem (ilustrační foto)

Migranti vyčkávající na chorvatské straně hranic se Srbskem (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle chorvatských úřadů byla většina uprchlíků převezena do záchytného zařízení Opatovac nedaleko srbských hranic. Odkud je autobusy postupně odvezou ke třem hraničním přechodům s Maďarskem Baranjsko Petrovo Selo, Terezino Polje a Botovo.

Situace na dálničním hraničním přechodu se Srbskem Bajakovo-Batrovci, který se po pěti dnech oboustranné blokády vrátil k běžnému provozu, je prý zatím klidná. Problémy nejsou ani v Tovarniku, kam v minulosti přijížděly vlaky s tisíci migrantů ze Srbska.

Do Evropy míří i tisíce Afghánců. Hledají bezpečí i lepší život v bohatých zemích

Číst článek

Chorvaté posílají nově příchozí v autobusech do Maďarska. Odkud se přesouvají většinou vlakem dál do Rakouska a Německa. Maďarsko-rakouskou hranici od pátku do dnešního rána překročilo kolem 13 tisíc běženců.

Podle policie spolkové země Burgenland dorazilo během pátku do příhraniční obce Nickelsdorf na 10 500 migrantů. Od půlnoci do dnešního rána k nim přibylo ještě dalších 2500.

Maďarské hranice překračují denně tisíce běženců | Foto: Reuters

Vztyčení plotu ze tří pásů žiletkového drátu na hranici se Slovinskem, ke kterému došlo ve čtvrtek, mělo podle Maďarska jen "pokusný charakter". Zábrana byla hned v pátek údajně opět odstraněna. Případné nedorozumění si chce ministr vnitra Sándor Pintér vysvětlil se svou slovinskou kolegyní Vesnou Györkösovou Žnidarovou na pondělní schůzce na společné hranici.

Maďarsko i Slovinsko jsou členy schengenského prostoru, který zaručuje volný pohyb osob přes hranice. Maďarsko už oplotilo své hranice se Srbskem a Chorvatskem. Cílem tohoto opatření je zastavit běžence, kteří se snaží dostat především do Německa.

Maďarsko prý nemá dost žiletkového drátu

Už během páteční návštěvy Rakouska si podle agentury APA maďarský premiér Viktor Orbán postěžoval, že Budapešť musí žiletkový drát dovážet z Číny:

"V Evropě není k dostání tolik drátu, kolik bychom potřebovali".

Rakouská média za příčinu nedostatku drátu v Maďarsku označila zastavení dodávek ze strany německého výrobce.

V uplynulých třech dnech do Maďarska dorazilo celkem 26 309 migrantů. Většina přišla přes Chorvatsko. Příliv migrantů přes Srbsko ustal po stavbě plotu a zpřísnění imigračních zákonů v polovině září. Na jejich základě Maďarsko podle dnešní zprávy zahájilo už 241 trestních řízení s migranty, kteří plot na srbské hranici překonali.

Maďarsko podle premiéra Orbána nemá dost žiletkového drátu | Foto: Reuters

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme