Chorvatsko má tribunálu vydat dva generály

Mezinárodní tribunál v Haagu žádá po Chorvatsku vydání dvou vojáků podezřelých z válečných zločinů. V Záhřebu to oznámila hlavní žalobkyně soudu Carla Del Ponteová. Chorvatský premiér proti tomuto požadavku protestoval, ale bez úspěchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle stálého zpravodaje Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Milana Fridricha předala Carla Del Ponteová vládě v Záhřebu zatykače na dva generály kvůli válečným událostem v roce 1995. V tomto roce Chorvatsko dobylo zpět území východní Slavonie, která je osídlena Srby. Během chorvatské ofenzívy často docházelo k mučení a vraždění srbských civilistů a desítky tisíc lidí musely navždy opustit své domovy. Chorvatská vláda dostala od Carly Del Ponteové za úkol oba obviněné generály co nejrychleji zadržet a vydat mezinárodnímu soudu. Chorvatský premiér proti jejímu požadavku bez úspěchu protestoval. Západní pozorovatelé tvrdí, že záhřebská vláda je v těžké situaci, protože většina podezřelých z válečných zločinů z řad bývalých generálů patří mezi chorvatské národní hrdiny.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme