Chorvatsko má tribunálu vydat dva generály

Mezinárodní tribunál v Haagu žádá po Chorvatsku vydání dvou vojáků podezřelých z válečných zločinů. V Záhřebu to oznámila hlavní žalobkyně soudu Carla Del Ponteová. Chorvatský premiér proti tomuto požadavku protestoval, ale bez úspěchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle stálého zpravodaje Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Milana Fridricha předala Carla Del Ponteová vládě v Záhřebu zatykače na dva generály kvůli válečným událostem v roce 1995. V tomto roce Chorvatsko dobylo zpět území východní Slavonie, která je osídlena Srby. Během chorvatské ofenzívy často docházelo k mučení a vraždění srbských civilistů a desítky tisíc lidí musely navždy opustit své domovy. Chorvatská vláda dostala od Carly Del Ponteové za úkol oba obviněné generály co nejrychleji zadržet a vydat mezinárodnímu soudu. Chorvatský premiér proti jejímu požadavku bez úspěchu protestoval. Západní pozorovatelé tvrdí, že záhřebská vláda je v těžké situaci, protože většina podezřelých z válečných zločinů z řad bývalých generálů patří mezi chorvatské národní hrdiny.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme