Chorvatsko: Majitelé restaurací chtějí změny zákona o zákazu kouření

Majitelům restaurací a kaváren v chorvatské metropoli Záhřebu a ve Splitu klesly tržby a návštěvy až o devadesát procent. Může za to podle nich zákon, který zakazuje kouření ve veřejných prostorách. Usilují proto o jeho změnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržiště ve Splitu

Tržiště ve Splitu | Foto: Blanka Černá

V Chorvatsku dopadl zákon o zákazu kouření na veřejných prostranstvích velmi tvrdě na majitele restaurací a kaváren. Známé a téměř vždy plné podniky s vyhlášeným renomé zejména v Záhřebu a ve Splitu zejí prázdnotou.

Třeba vlastník dvou restaurací v hlavním městě tvrdí že měl lepší tržby za války při rozpadu Jugoslávie. Majitel v Záhřebu slavného podniku Ritz Josip Šelendič na začátku června restauraci uzavře, přestože tam nedávno investoval několik milionů kun.

Ve Splitu je to podobné. Zákazníci přešli tam, kde mohou obláčky tabákového dýmu vypouštět dál - tam, kde mají v restauraci i terasu pod otevřeným nebem.

Sdružení zaměstnavatelů ve Splitu chce iniciovat změnu zákona a jejich kolegové ze Záhřebu už začali jednat přímo s vládou. Chtějí, aby si majitelé mohli sami rozhodnout, zda chtějí kuřáckou nebo nekuřáckou restauraci, nebo prostory rozdělit na dvě oddělené části.

Jejich krach by totiž znamenal propouštění, a finanční a ekonomická krize už na zemi dopadla podobně jako jinde v Evropě. Majitelé restaurací tak mají naději, že ke změně zákona dojde. Alespoň v to věří.

Přečtěte si také:
V chorvatských restauracích a barech začíná platit zákaz kouření
Bavorsko zmírní radikální zákaz kouření
Dvě spolkové země musí zrušit zákaz kouření v malých hostincích
Německým hostinským sráží zisky zákaz kouření
V Bruselu začala kampaň EU proti kouření
Bary v americké Minnesotě přišly na to, jak obejít zákaz kouření
Finsko se přidalo k zemím s výrazným omezením kouření na veřejnosti
Portugalsko zakázalo kouření na veřejných místech
Po Skotsku omezuje kouření i Walles; termín zákazů se blíží Anglii
Francie zakázala kouření ve veřejných prostorech
Také Itálie zakázala kouření na veřejných místech
Irsko zavedlo absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme