Chorvatsko nechce stavět ploty kvůli uprchlíkům, otevře koridor přes Slovinsko

Záhřeb nebude budovat ploty na hranicích. Prohlásila to dnes chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová po setkání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Právě přes balkánskou zemi nyní přichází do bohatých členských států EU nejvíce běženců a jejich příliv neustává. Podle Pusičové ale uprchlíci míří hlavně do Německa a o azyl jinde zájem nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrantům v přechodu do Maďarska brání žiletkový plot | Zdroj: Reuters

Do Chorvatska míří tisíce běženců z Afghánistánu, Iráku či Sýrie, ale i z dalších zemí. Mnozí dočasně skončí v záchytném táboře Opatovac u hranice se Srbskem.

Stanový tábor, v němž se denně tísní až tři tisícovky imigrantů je ale vzhledem k panujícímu deštivému počasí nevyhovující. Migranti se proto mají stěhovat do města Slavonski Brod, kde budou ubytováni ve zděných budovách bývalých skladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko uzavře zelenou hranici s Chorvatskem. To kvůli běžencům nechce stavět ploty. Dění sledují zpravodaj ČRo R. Mikoláš a balkanolog F. Tesař

V souvislosti s pokračujícím přílivem uprchlíků se ale stupňuje i rétorika některých chorvatských politiků.

Premiér Zoran Milanovič prohlásil, že Chorvatsko také postaví plot, pokud Maďaři uzavřou hranici. Je ale nutno si uvědomit, že je krátce před volbami a některá prohlášení tak odpovídají i pokračující kampani.

„Takže předpokládáme, že bychom měli zeď a pak plot? Ne, žádné ploty stavět nebudeme,“ reagovala na slova předsedy vlády chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová. Ona sama je z Lidové strany, zatímco premiér je sociální demokrat.

Maďarsko uzavře o půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem

Číst článek

Bez ohledu na politické proklamace však uprchlická krize pokračuje a jen za poslední měsíc přišlo do Chorvatska 180 tisíc uprchlíků. A pokud nebudou moci dál pokračovat přes chorvatsko-maďarskou hranici, zamíří směrem na sever přes Slovinsko.

„Od začátku považujeme za jedno z hlavních řešení migrační krize společnou práci Evropské unie a řešení problému, tam, kde vzniká, tedy v komunikaci s Tureckem,“ podotkla ministryně zahraničí.

Podle Pusičové se nemůže Maďarsko postavit k existujícímu problému tak, že uprchlíky zdrží v Chorvatsku. Poté by totiž Záhřeb mohl postupovat stejně a zastavil je v Srbsku, Bělehrad v Makedonii, atd. Nezbytná je tak podle ní ochrana vnějších hranic Evropské unie a pomoc běžencům přímo v Turecku, Libanonu či Jordánsku.

Maďarsko se dnes rozhodlo výrazně omezit příliv uprchlíků do země. O půlnoci proto uzavře zelenou hranici s Chorvatskem. Po zasedání bezpečnostního kabinetu to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. O chystaném opatření v předstihu informoval kolegy ze sousedních států.

Policejní hlídka sledujeproud migrantů na hraničním přechodu Botovo | Foto: Reuters

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme