Chorvatsko o půlnoci vstoupí do Evropské unie, slaví se v Záhřebu i na hranicích

Chorvatsko se v noci na pondělí stane 28. členským státem Evropské unie. Oslavy probíhají v celé zemi, největší jsou v metropoli Záhřebu a slavit se bude i na několika místech na hranici se Slovinskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko se stane 1. července členem Evropské unie | Zdroj: Reuters

V Záhřebu proběhnou velké koncerty, vrchol přijde v půl deváté večer. Na bezpečnost ve městě dohlíží 1100 policistů, celé centrum je zavřené.

Na oficiální oslavu se chystá 60 předsedů vlád, prezidentů či ministrů. Ze západoevropských zemí ale žádný prezident ani předseda vlády nepřijede, většinou dorazí ministr zahraničí nebo jen jeho náměstek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Chorvaté (ne)těší na vstup své země do EU, zjišťoval zvláštní zpravodaj Martin Ježek

Mezi státníky však bude chybět německá kancléřka Angela Merkelová, což v zemi způsobilo velký rozruch. Německo je totiž z velké části architektem novodobé chorvatské nezávislosti.

Zájem vzbudil vstup Chorvatska spíš u politiků západního Balkánu. Přijede dokonce i srbský prezident Tomislav Nikolić, což je velký průlom ve vzájemných vztazích. Slavnosti se zúčastní také český prezident Miloš Zeman, maďarský premiér Viktor Orbán nebo polský premiér Donald Tusk. „Rozšiřování Evropské unie je hezká věc, ale podle mého názoru by Evropská unie měla v první řadě prohloubit své integrační mechanismy,“ řekl Českému rozhlasu Zeman.

Na hraničním přechodu o půlnoci slavnostně sundají ceduli Celní správa Republiky Chorvatsko a likvidovat se bude i nepotřebné dopravní značení. Pohraniční policisté z obou stran se oficiálně sestěhují do společné úřadovny. Většina celníků ale o práci nepřijde, jen se přesunou do mobilních hlídek a hlídkovat budou moci po celé zemi.

„Z hraničních přechodů odejdou celníci, protože zde vznikne jednotný celní prostor. Ale vzhledem k tomu, že vstup do EU neznamená rozšíření Schengenského prostoru, tak pasová kontrola na hranicích zůstane,“ upozorňuje konzul Pavel Bednář.

Rozšiřování Evropské unie | Foto: ČTK

Alexander Tolčinský, Simona Bartošová, mka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme