Chorvatsko oslavilo Den vítězství spolu s generálem Antem Gotovinou

Operace Bouře před 18 lety skončila válku v Chorvatsku. Vojáci 5. srpna 1995 vztyčili chorvatskou vlajku na pevnosti ve městě Knin. Letos poprvé na oslavy mohl přijet i velitel akce Ante Gotovina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z mnoha plakátů, na němž je vyobrazen generál Ante Gotovina | Foto: Gregor Martin Papucsek

„Ante, Ante,“ skandovaly tisíce lidí na náměstí v Kninu. Pro mnohé byly tyto oslavy výjimečné, protože Gotovina byl osvobozen u tribunálu v Haagu a do Kninu přijel.

Nad Kninem létaly migy, hrála hudba, město bylo ve slavnostním. Prezident Ivo Josipović Gotovinovi gratuloval.

Ale předsedu vlády Zorana Milanoviće lidé nemilosrdně vypískali, když řekl, že je dobře, že se vyhnaní vracejí. Chorvatsko tehdy muselo opustit asi 200 tisíc lidí a tisícovka zemřela.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kninu natáčel Martin Ježek

„Je nutné umět uznat vlastní chybu. Ale neměli jsme tehdy na výběr. Byla to volba ověnčená násilím. Dobrovolně bychom touto cestou nešli,“ vysvětluje jeden z obránců Chorvatska, kteří se do Kninu sjeli.

A pak do města přišel průvod horalů. Přes vrcholy Dinárských hor prošli důležitými místy Vlastenecké války, jak jí zde říkají. A jejich cíl - Knin, řekl Darko Darič ze sdružení horalů Dinaride ze Splitu:

„Symbolika této pouti je vzdát hold obětem Vlastenecké války a uctít Den vítězství. Ušli jsme 150 kilometrů a vystoupali celkem 8000 metrů.“

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme