Chorvati vybírají nové poslance. Koronavirová situace ale volby výrazně zkomplikovala

Velmi těsný souboj v neděli čeká hlavní politické strany v chorvatských parlamentních volbách. Podle průzkumů žádná z nich nezíská dostatečný počet poslaneckých křesel. O tom, kdo bude sestavovat vládu, tak pravděpodobně rozhodnou voliči malých uskupení. Volební místnosti jsou otevřené už od sedmé hodiny ráno, a to za přísných hygienických opatření. A až do posledních dní nebylo jasné, jestli k urnám budou smět i Chorvaté nakažení koronavirem.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatské úřady nařídily přísná protikoronavirová opatření. | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Mírný náskok měla v uplynulých dnech Sociálnědemokratická strana. Podle průzkumu agentury Promocija Plus by získala 56 ze 151 poslanců. Středopravicová strana Chorvatské demokratické společenství, která vedla dosavadní vládu, zaostává o jediné křeslo. Jazýčkem na vahách, se tak může stát hlas folkového zpěváka Miroslava Škora.

Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Čechy čekají při vstupu do některých evropských zemí omezení

Číst článek

Jeho nacionalistické hnutí by mohlo získat až 18 poslanců. Popularitu Miroslava Škora ukázaly už prosincové prezidentské volby. V prvním kole byl třetí a podpořila ho skoro čtvrtina voličů. Do jednání o vládě by pak mohl vstoupit i konzervativní Most nebo koalice zelených a levice.

Odevzdat hlas může přes 3 miliony 800 tisíc voličů. Chorvatské úřady ale nařídily přísná protikoronavirová opatření.

Voliči musí mít zakrytá ústa a nos, pro označení hlasovacího lístku si musí přinést vlastní propisku. Samozřejmostí je dezinfekce rukou a dodržování rozestupů jeden a půl metru. Doporučené je nosit rukavice. Roušky musí mít členové volební komise, místnosti se musí pravidelně větrat a povrchy omývat.

Volební komise původně oznámila, že lidé nakažení koronavirem nesmí hlasovat. Ústavní soud teprve v pátek rozhodl, že úřady musí zajistit jejich demokratické právo volit.

Nakažení Chorvaté ale rozhodně kvůli volbám nemohou opustit domácí karanténu. S odevzdáním hlasu pomůže izolovanému voliči blízký člověk. K domu nakaženého přijede člen volební komise a předá potřebné dokumenty. Blízká osoba pak podle voličových instrukcí vyplní hlasovací lístek a vhodí ho do urny.

Výsledky chorvatských parlamentních voleb začne komise zveřejňovat v neděli večer.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme