Chorvatské volby vyhrálo posílené vládní HDZ. Cesta ke složení vlády bude zřejmě jednodušší, než se čekalo

V chorvatských parlamentních volbách zvítězilo podle předběžných výsledků se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení téměř 90 procent hlasů získalo 68 křesel v 151 členném parlamentu a podle agentury AFP se tak nachází v pohodlné pozici pro vytvoření vlády, která se bude muset vypořádat s pandemií covidu-19 a jejími ekonomickými dopady.

Aktualizováno Záhřeb (Aktualizováno: 6:36 6. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský premiér Andrej Plenković | Foto: Alexandros Avramidis | Zdroj: Reuters

Řada předvolebních průzkumů naznačovala značně vyrovnaný souboj mezi HDZ a středolevou koalicí vedenou sociálním demokratem Davorem Bernardićem. Strana premiéra Andreje Plenkoviće však nakonec získala slušný náskok nad opozicí, jež zřejmě obsadí 42 křesel. Bernardić již oznámil, že vzhledem k neuspokojivému výsledku odstoupí z vedení své strany.

Chorvati vybírají nové poslance. Koronavirová situace ale volby výrazně zkomplikovala

Číst článek

„Takový výsledek je pro HDZ nejen velkým vítězstvím, ale rovněž vítězstvím, které nás zavazuje,“ řekl Plenković svým spolustraníkům. „Máme za sebou mandát s řadou výzev, ale budoucí výzvy budou ještě větší,“ dodal.

Jelikož HDZ nezískalo nadpoloviční většinu křesel, bude muset uvažovat při vytváření vlády o koaličních partnerech. K dosažení kýžených 76 křesel by se mohlo spojit například s osmi poslanci, kteří zastupují menšiny, či s euroskeptickým Vlasteneckým hnutím (DP) folkového zpěváka Miroslava Škora, které by podle průběžných výsledků mělo v parlamentu získat 15 zástupců.

Předčasné volby v Chorvatsku vyvolal premiér Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru.

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie covidu-19 – nakazilo se tam jen něco přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala nárůst denního počtu nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Kosovský prezident popřel válečné zločiny. ,Pokud se obvinění potvrdí, okamžitě podám demisi,‘ řekl

Číst článek

Ekonomika země u Jaderského moře je silně závislá na turismu, který letos kvůli pandemii významně poklesl. Podle prognóz by se výkon tamního hospodářství mohl snížit až o deset procent, což je nejhorší výsledek za několik desetiletí.

Plenković

Andrej Plenković představuje uhlazenou tvář chorvatské pravice. Právník a odborník na EU působil v diplomatických službách, k politice ale měl ale blízko.

V čele HDZ vystřídal uhlazený diplomat v červenci 2016 zemitého Tomislava Karamarka. Pod jeho vedením pak pravicová koalice zvítězila v parlamentních volbách a Plenković usedl do křesla premiéra.

Vítězství se mu podařilo zopakovat i letos, a HDZ si tak napravilo neúspěch v lednové volbě hlavy státu, kdy se prezidentem stal někdejší sociálnědemokratický premiér Zoran Milanović.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme