Chorvatský prokurátor je členem svobodných zednářů, po nátlaku od premiéra rezignoval

Chorvatský generální prokurátor Dražen Jelenić byl ve středu donucen odstoupit kvůli aféře, která se rozhořela po zveřejnění informace, že je členem svobodných zednářů. Ještě ráno rezignovat nechtěl, ale po pohrůžce premiéra Andreje Plenkoviče, že ho odvolá vláda, pokud sám neodejde, se večer tlaku podvolil a funkce se vzdal.

Záhřeb  Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zednářská symbolika (ilustrační foto) | Foto: Michael Raab | Zdroj: Pixabay

Jelenić se hájil tím, že svobodní zednáři jsou v Chorvatsku legální organizací a že jeho členství v ní nemělo žádný vliv na jeho působení ve funkci nejvyššího státního zástupce země. Odmítl veškerá podezření, která v této souvislosti vyslovili různí činitelé.

Konspiracemi opředený spolek slaví výročí. První zednářská lóže se zrodila přesně před 300 lety

Číst článek

Premiér připustil, že z formálního hlediska není nic nezákonného na tom, že Jelenić nebo kdokoli jiný je členem nějakého sdružení nebo skupiny, včetně nezakázaných svobodných zednářů. Nicméně se jedná o organizaci uzavřenou před společností a i podle reakcí veřejnosti to vrhlo stín na morální bezúhonnost generálního prokurátora a vyvolalo pochybnosti ohledně jeho nestrannosti a nezávislosti, uvedl premiér.

Organizace opředená mýty

Plenković vytkl Jeleničovi, že neinformoval o přistoupení k zednářské lóži před jmenováním generálním prokurátorem. Přitom podle médií se jejím členem stal v březnu 2018 (ještě jako zástupce generálního prokurátora), tedy pouhý měsíc před nástupem do vrcholné funkce.

Svobodné zednářství je utajené sdružení lidí, které spojuje respektování některých morálních a etických principů. Kvůli své tajemnosti je dodnes opředené řadou mýtů a je oblíbeným tématem příznivců konspiračních teorií.

Je organizováno systémem takzvaných lóží, je to nepolitická a nenáboženská organizace, zednáři sami sebe označují za bratrstvo. Jeho původ je odvozován z cechů středověkých stavitelů chrámů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme