Kroupy, vítr a přívalový déšť. Chorvatsko, Rakousko a Itálii zasáhly silné bouřky

Chorvatsko-slovinské pomezí v noci z neděle na pondělí zasáhly silné bouřky a přívalové deště. Na Istrii a dalších místech komplikovaly dopravu spadané stromy, v některých oblastech nešla elektřina. Silné bouřky zasáhly i Rakousko a Itálii, na některých místech musela zasahovat i armáda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto chorvatských hasičů | Foto: Marína Dvořáková | Zdroj: Český rozhlas

Nejhorší situace byla na Istrii, kde silnice blokovaly spadané stromy. Kromě deště a silného větru na některých místech padaly i velké kroupy. Bouřky s sebou přinesly ochlazení na severu země. Na jihu se ale odpoledne teploty vyšplhají až k pětatřicítce.

Tropický den v Evropě. Itálie vyhlásila stav nouze, v Polsku se utopilo už 26 lidí

Číst článek

I na pondělí platí pro Chorvatsko výstrahy. V pohoří Velebit může vítr dosahovat až sto čtyřiceti kilometrů v hodině. Na severovýchodě země se můžou objevit další bouřky.

Výkyvy počasí trápí i další země. Rakousko o víkendu bojovalo s rozsáhlými dešti a silným větrem. Série několika bouřek za sebou zasáhla nejvíc oblasti Štýrska, Tyrolska a také okolí Salzburku. Některá místa byla podle místních úřadů odříznutá od okolního světa. Lidem v postižených regionech pomáhala rakouská armáda, která kromě jiného stavěla improvizované mosty přes valící se vodu.

Špatné počasí připravilo o život dva lidi. V okrese Murau zemřel třináctiletý chlapec, v Horním Rakousku poté 77letý důchodce nepřežil zásah bleskem. Materiální škody způsobené bouří ještě nejsou známé. Rakouská vláda slíbila obětem finanční pomoc z fondu na katastrofy.

Padající stromy v Itálii

Silný vítr a bouřky zasáhly po velkém horku i sever Itálie. Na hranici provincií Udine a Pordenone vichr porazil několik stromů. Podle tamních úřadu jeden z nich zabil člověka ve stanu. Z horského městečka Maniago bezpečnostní složky evakuovaly zhruba tři tisíce lidí. Pro celý sever Jaderského moře platí varování před zhoršeným počasím, silným větrem a bouřemi.

Velké deště zasáhly i město Milán. Padající stromy tam zničily dráty elektrického vedení. Silný vítr rozbořil i několik domů a poničil automobily. Ještě na konci června letošního roku italská vláda vyhlásila kvůli vedrům a extrémnímu suchu na severu země stav nouze. Na pomoc zemědělcům, kteří přicházeli o úrodu, tehdy vyhradila v přepočtu přes 220 milionů korun.

Letadlo chorvatských hasičů | Foto: Marína Dvořáková | Zdroj: Český rozhlas

Matěj Štýs, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme