Chorvatsko si připomíná operaci Bouře. Před 20 lety ukončila válku s etnickými Srby

Chorvatsko si dnes připomíná začátek operace Oluja neboli Bouře. Chorvatské jednotky před 20 lety zaútočily na hlavní oporu srbských sil, město Knin. Úspěšná ofenzíva sice ukončila konflikt s etnickými Srby na chorvatském území, provázely ji ale taky excesy proti civilnímu obyvatelstvu. Operace Bouře je dodnes citlivým tématem srbsko-chorvatských vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí operace Oluja (Bouře), kdy chorvatské vojsko ukončilo existenci Republiky srbská Krajina

Výročí operace Oluja (Bouře), kdy chorvatské vojsko ukončilo existenci Republiky srbská Krajina | Foto: Roberta F., Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Výročí si Chorvaté připomínají v Záhřebu, kde je čeká slavnostní vojenská přehlídka za účasti prezidentky republiky, vojenských obrněných vozidel a bývalých veteránů.

Hlavní slavnost vyvrcholí ale v Kninu, který byl hlavním městem Republiky srbská Krajina a kde celá operace začala za úsvitu 4. srpna 1995.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operace Bouře je stále živá rána ve vztazích Srbska s Chorvatskem. Provázely ji excesy proti civilnímu obyvatelstvu

Operace Bouře trvala pouhých několik dní. Vedl ji chorvatský generál Ante Gotovina. Lépe vyzbrojené chorvatské jednotky za pomoci armády Bosny a Hercegoviny dobyly hlavní baštu vzbouřených Srbů Knin.

Operace sice oficiálně skončila 7. srpna, ale ještě několik týdnů pokračovaly menší bojové operace. V průběhu Bouře i několik dní po ní docházelo ze strany Chorvatů k etnickým čistkám a krutostem na civilním obyvatelstvu. Také proto mnozí Chorvaté dnes nechtějí akci oslavovat.

Vyhnáno bylo na čtvrt milionu etnických Srbů, z nichž se asi jen čtvrtina později mohla vrátit zpět. Tehdejší prezident Franjo Tudžman obhajoval operaci Bouře jako obranu samostatnosti Chorvatska.

Alexander Tolčinský, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme