Slovinsko zvažuje vyřazení Chorvatska ze seznamu bezpečných zemí, kritizuje otevření diskoték a barů

Evropská unie vydala seznam 14 zemí, které považuje za bezpečné z hlediska šíření koronaviru. Jejich občané tedy mohou cestovat do sedmadvacítky. Evropská komise už minulý týden zdůraznila, že priorita je otevření hranic se zeměmi západního Balkánu. Nicméně, Chorvatsko ve středu znovu zpřísnilo pravidla a nařídilo cestovatelům ze Srbska, Kosova, Bosny a Hercegoviny a Severní Makedonie čtrnáctidenní samoizolaci. Více v přehledu zahraničního tisku.

Záhřeb/Lublaň (Aktualizováno: 13:43 30. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyřadí Slovinci Chorvatsko ze seznamu bezpečných zemí? | Foto: Andrea Poláková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Podle srbského deníku Danas v Srbsku roste počet nakažených v některých městech. Tamní krizový štáb proto znovu zavádí přísnější opatření na veřejných místech. Počítá také s tím, že se pravidla budou zpřísňovat v lokalitách, kde jsou ohniska nákazy.

Chorvatsko už vítá turisty s otevřenou náručí a také s otevřenými nočními kluby a diskotékami. Počet případů nakažených koronavirem v zemi ale roste a sousední Slovinsko proto zvažuje vyřazení Chorvatska ze seznamu bezpečných zemí.

Chorvatský server HRT  i slovinský Dnevnik citují mluvčího slovinské vlády Jelka Kacina, který kritizoval především otevření nočních podniků a za nezodpovědné označil Slovince, kteří si už koupili lístky na velké party, které se odehrávají na ostrově Pag.

Slovinská epidemioložka Bojana Beovićová, která vede odbornou vládní skupinu, radí Slovincům, aby byli v Chorvatsku extrémně opatrní. Podle jejího názoru by vláda v Lublani měla v příštích dnech přehodnotit volný režim na slovinsko-chorvatských hranicích.

Tea Veseláková, Lenka Jansová, bum, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme