Chorvatsko neuznává výsledek arbitráže. Do slovinského zálivu poslalo rybáře a policii

Chorvatsko nechce uznat výsledek arbitráže o změně hranic v Jaderském moři. Slovinci mu naopak hrozí dalším soudem. Mezinárodní arbitráž v Haagu před půl rokem rozhodla, že sporná oblast v Piranském zálivu patří Slovinsku. Verdikt mají přitom obě země začít naplňovat už pátek.

Záhřeb/Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinské město Piran (ilustrační foto) | Foto: Richard Huber | Zdroj: GNU Free Documentation License

Jde o velkou část Piranského zálivu, ale také koridor, který má Slovinsku zajistit přístup do mezinárodních vod. Obě země o oblast vedou spor už od rozpadu Jugoslávie, a Slovinsko kvůli tomu dokonce chvíli blokovalo vstup Chorvatska do Evropské unie.

Proč Chorvatsko výsledek arbitráže neuznává? Vyšlo najevo, že si jeden slovinský soudce z arbitrážního panelu vyměňoval důvěrné informace s vládou v Lublani.

Soud v Haagu tehdy uznal, že jde o porušení pravidel, ale ne tak závažné, aby proces zastavil.

Slovinci uspěli v arbitráži a mají přístup k moři. Umíme chránit své hranice, vzkázalo Chorvatsko

Číst článek

Chorvatská vláda je ale neoblomná a rozhodnutí soudu neuznává. To ostatně minulý týden připomenul chorvatský premiér Andrej Plenković. Po setkání se slovinským premiérem Mirem Cerarem v Záhřebu zopakoval, že chce pokračovat v dialogu, ale výsledky arbitráže nemůže z řady důvodů uznat.

Slovinský předseda vlády Cerar naopak uvedl, že jediná správná cesta je respektovat rozhodnutí soudu. Verdikt podpořila také Evropská komise a řada unijních zemí.

Cerar tento týden také ujistil, že Slovinsko žádné hraniční incidenty nevyvolá, ale v pátek na twitteru připomněl, že bude řídit mezinárodním právem, a proto chce realizovat rozhodnutí arbitráže. A chorvatský premiér Plenković podle televize N1 včera uvedl, že pátek bude jen další běžný den.

Rybáři v Piranském zálivu

Chorvatští rybáři se podle televize N1 v pátek ráno opravdu plavili v Piranském zálivu. Na místě bylo také několik lodí chorvatské i slovinské policie.

Slovinci podle televize upozornili chorvatské rybáře, že se nacházejí ve slovinských vodách. Rybáři ale v zálivu zůstali v doprovodu zhruba sedmi chorvatských policejních lodí a až později se vrátili do přístavu. Žádné incidenty zatím nejsou ze zálivu hlášeny.

Bývalý chorvatský velvyslanec ve Slovinsku Ivica Maštruko už dříve v rozhovoru pro televizi N1 předvídal podobná setkání rybářů. Ale situaci podle něj půjde vyřešit bez ohledu na arbitráž, například dohodou na oblastech rybolovu.

Bývalá chorvatská ministryně spravedlnosti Vesna Škareová-Ožboltová zase uvedla, že obě země jsou součástí Evropské unie a nedopustí žádný vážný incident. Pokud prý někdo očekává, že v Piranském zálivu začne další světová válka, tak se podle bývalé ministryně mýlí.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme