Sever Chorvatska zasáhlo zemětřesení o síle 5,3 stupně. V Záhřebu způsobilo rozsáhlé škody

V chorvatském hlavním městě v neděli ráno způsobilo rozsáhlé škody a paniku zemětřesení o síle více než pěti stupňů, jehož epicentrum bylo jen několik kilometrů severně od Záhřebu. Vícero obyvatel zřejmě utrpělo zranění, jedno dítě je hospitalizováno ve vážném stavu. Šéf záhřebských záchranářů ráno hovořil o úmrtí 15letého chlapce, následně ale přišlo opravené prohlášení.

Záhřeb (Aktualizováno: 10:52 22. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle evropských seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně, podle americké geologické služby USGS bylo o desetinu stupně silnější. Sever Chorvatska zasáhlo těsně před půl sedmou, epicentrum bylo údajně jen sedm kilometrů severně od Záhřebu.

„Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného svědka, podle kterého následovalo dokonce několik následných otřesů.

Chlapec bojuje o život

Úřady dopoledne bez dalších podrobností avizovaly vícero zraněných a šéf záhřebských záchranářů Žarko Rašić přišel s informací, že v troskách jednoho domu byl nalezen chlapec, který nejevil známky života. Krátce na to ale podle nového prohlášení zatím nikdo nezemřel, jeden mladý pacient však v nemocnici bojuje o život.

Zpravodaj Reuters hlásil poškozenou zvonici kostela, podle agentury AP svědci přinášeli zprávy o prasklinách na vícero budovách v Záhřebu či o poničených střechách. Někteří lidé utíkali ven z domů, hlášeny jsou také požáry a výpadky dodávek elektřiny či připojení k internetu.

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović na twitteru apeloval na obyvatele, aby ve zmatku nezapomínali na bezpečnostní rozestupy doporučované v souvislosti se šířením koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme