Chorvatský Záhřeb si připomíná rok od silného zemětřesení. Bez domova je stále přes 50 lidí

Bylo to před rokem, kdy chorvatskou metropoli Záhřeb a její okolí zasáhlo silné zemětřesení. Jeho intenzita dosáhla 5,5 stupně. Obyvatelé Chorvatska tehdy už několik dnů žili v karanténě, kterou vláda vyhlásila kvůli pandemii koronaviru. Zemi pak společně se sílící epidemií zasáhla další přírodní pohroma.

Záhřeb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byl to hrozný stres, do toho byla venku plískanice. Byla to hrůza,“ vzpomínala paní Vesna a ukazovala, že se její byt třásl všemi směry a nedalo se dělat nic jiného než si lehnout na podlahu a čekat.

Nedaleko Záhřebu se dva měsíce po zemětřesení objevují propadliny. Místní jich napočítali zhruba sto

Číst článek

Chorvatský premiér Andrej Plenković přitom vyzýval občany, aby nezůstávali ve svých domech a raději byli na ulici, aby se předešlo dalším zraněním. „Bylo to takové trochu schizofrenní. Kvůli pandemii jsme měli zůstat doma a kvůli zemětřesení nám radili, abychom byli zase venku. To bylo takové zvláštní,“ vyprávěl pan Igor.

Během zemětřesení utrpělo zranění celkem 27 lidí a škody nahlásilo přibližně 26 tisíc budov – práce na obnově ale rok poté probíhá pouze u 28 objektů. Červený štítek, označující nutnost budovu strhnout, má na sobě ještě 1900 domů. Potřebné jsou tak stále i náhradní kontejnery pro ty, kteří kvůli katastrofě přišli o své domovy – v nich dodnes bydlí 58 Záhřebanů.

Podle Vesny Šimičové z oddělení mezinárodní spolupráce záhřebské radnice bylo z ulic potřeba uklidit přes 43 tisíc tun sutě, spadaných tašek, cihel, omítky a také zničených aut. Poškozená byla i budova Českého domu, která slouží české národnostní menšině v Chorvatsku.

Stále smutný je pro obyvatele chorvatské metropole i příběh domu, v jehož troskách zemřela jediná oběť katastrofy, teprve patnáctiletá dívka. Občanská iniciativa Záhřebu kolem něj umístila transparent, že za škody a ztrátu na životě může nejen příroda, ale i lidská lhostejnost a nedbalost. Upozorňují tím na chabý stav mnoha staveb ve městě, o které se desítky let prakticky nikdo nestaral.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme