Petrinja téměř celá spadne, řekl starosta chorvatského města. Demolice po zemětřesení čeká většinu domů

Město Petrinja, které nejvíce zasáhlo úterní zemětřesení v Chorvatsku, bude nutné z 90 procent zbourat. Podle deníku Večernji list to řekl starosta Darinko Dumbović. Silné zemětřesení, které si vyžádalo sedm lidských životů a značné materiální škody, zničilo prakticky celé centrum a řadu budov v celém městě nebude možné kvůli vážným škodám už využívat.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesením zdevastované chorvatské město Petrinja | Zdroj: Reuters

Petrinja leží v těsné blízkosti župního správního střediska Sisaku. Ve městě s udávanou rozlohou kolem 42 kilometrů čtverečních žije přes 24 000 lidí, což je přibližně jako počet obyvatel Litoměřic.

Lehátka, spací pytle, osvětlovací systémy i topidla. Česko posílá pomoc Chorvatsku po zemětřesení

Číst článek

„Dnes je Petrinja městem, které téměř celé spadne. Až do včerejška byla šance, že se zbourá (jen) ze šedesáti sedmdesáti procent, dnes jsem ale dospěl k poznání a pravdě - zničeno bude 90 procent města. To je prostě Hirošima, která přinesla smutek a neštěstí pro každého,“ prohlásil v neděli starosta.

V úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a okolní obce. Podle chorvatské televize HRT bylo poškozeno více než 2000 různých objektů.

Oblast Petrinje, kde se nacházelo epicentrum zemětřesení, se přitom stále chvěje. Podle katedry geofyziky Přírodovědecké a matematické fakulty v Záhřebu tam bylo od pondělí 28. prosince zaznamenáno 374 následných otřesů, přičemž v pátek a do sobotního odpoledne 109.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme