Chorvatský generál Ademi se vydal haagskému tribunálu

Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii se vydal první chorvatský generál Rahim Ademi. Ademi je jeden ze dvou vysokých armádních představitelů, na které vydala zatykač hlavní žalobkyně soudu Carla del Ponteová. Mezinárodní soud v Haagu obvinil chorvatského generála Ademiho ze zločinů proti lidskosti a porušování válečných konvencí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obojího se měl Ademi dopustit v roce 1993 během ofenzívy chorvatské armády v Srbské krajině. Ademi měl podle soudu nařídit deportace Srbů, vraždění, vyhánění a věznění civilistů. Generál Ademi všechna tato obvinění po příletu do Haagu odmítl a zdůraznil, že se vydal soudu dobrovolně. "Přijíždím do Nizozemí s vědomím, že jsem nespáchal žádný ze zločinů, ze kterého mne tribunál obviňuje. Jsem hrdý na svou roli během války, která vedla k osvobození Chorvatska a k zajištění jeho suverenity," řekl Ademi, oblečený ve slavnostní vojenské uniformě. Soud v Haagu dobrovolný přílet Ademiho přivítal a připomněl chorvatské vládě, že očekává urychlené vydání ještě druhého chorvatského generála Ante Gotoviny.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme