Chorvatský generál Ante Gotovina dostal 24 let za zločiny proti lidskosti

Chorvatský generál, Ante Gotovina, je vinen z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Rozhodl tak Mezinárodní soudní tribunál v Haagu, který mu vyměřil trest 24 let vězení. Další obžalovaný, chorvatský generál Mladen Markač, dostal 18 let, posledního obviněného, generála Ivana Čermaka, soud osvobodil. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina před Trestnm tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu | Zdroj: Reuters

Všichni tři byli obžalováni kvůli operaci Bouře v létě 1995 namířené proti chorvatským Srbům. Ante Gotovina byl podle soudu jako velitel operace odpovědný za jednání chorvatských vojáků, kteří při osvobozování chorvatské oblasti Krajina u hranic s Bosnou a Hercegovinou plenili vesnice a jejich srbské obyvatele vyháněli z Chorvatska.

Armáda při operaci zabila přes tři sta lidí a na 200 tisíc Srbů vyhnala z domovů. Gotovina s počínáním vojáků nejen souhlasil, ale také mu nezabránil. Soud proto vynesl rozsudek vězení v trvání 24 let. Z něj si už ale Gotovina odpykal šest let, které strávil ve vazbě po zadržení v prosinci 2005.

Přehrát

00:00 / 00:00

gotovina2.mp3

Jak na Rádiu Česko informoval bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, který soud v Haagu sledoval, Gotovina rozsudek přijal klidně a podle svých advokátů je odhodlaný se odvolat. „Oni byli překvapeni tím rozsudkem. Uvedli, že je v rozporu se všemi faktickými zjištěními a právními pravidly,“ uvedl.

Připomněl, že advokáti Gotoviny požadovali úplné osvobození. „Jako se stalo v případě dalšího obviněného v případu operace Bouře Ivana Čermaka, který byl velitelem posádky v Kninu, která osvobozovala Krajinu,“ dodal.

Chorvatská odveta

Jak v Ozvěnách dne připomněl analytik Radiožurnálu Milan Slezák, v rámci operace Bouře chorvatská vojska za podpory USA dobyla zpět čtvrtinu chorvatského území, kterou v roce 1991 odtrhli chorvatští Srbové od zbytku Chorvatska.

„Aniž bych omlouval zločiny, které se děly za operace Bouře, je důležité připomenout, že v roce 1991 se Srbové dopouštěli válečných zločinů v Chorvatsku. Například při dobývání města Hukovar odvezli z nemocnice pacienty a za městem je zastřelili. Takže na operaci Bouře se musíme dívat jako na chorvatskou odvetu, během níž se Chorvaté snažili vrátit zpět čtvrtinu svého území,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsudku jsme v Ozvěnách dne hovořili s analytikem ČRo Milanem Slezákem. Nepokoje v Záhřebu přiblížil spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Připomněl, že právě proto, že operace Bouře zachránila územní celistvost Chorvatska, je Gotovina ve velké části tamní společnosti považován za národního hrdinu.

„Dokonce i pro katolickou církev v Chorvatsku je Gotovina prototypem hrdiny. A jestliže národ někoho uctívá jako hrdinu, tak se velmi špatně smiřuje s tím, že by byl odsouzen právě pro takové zločiny proti lidskosti, “ uvedl Slezák.

Dodal ale, že vládě v Záhřebu se velice ulevilo, když byl generál Gotovina zatčen na Kanárských ostrovech. „Protože už se stal přítěží pro novou chorvatskou vládu, která chtěla vstup země do EU. Brusel totiž podmiňoval další pokrok v jednáních tím, že Chorvatsko generála vydá, to však tvrdilo, že se na jeho území nezdržuje, což se nakonec potvrdilo,“ přiblížil analytik Radiožurnálu, Milan Slezák.

Rozsudek vyvolal zděšení

V Chorvatsku, kde část veřejnosti uznává obžalované jako hrdiny, věnují procesu obrovskou pozornost. Lidé se od rána shromažďovali na náměstích a zdůvodnění verdiktu sledovali na velkoplošných obrazovkách.

Jak přímo ze Záhřebu informoval spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, rozsudek haagského tribunálu vyvolal mezi lidmi, kterých se do centra města shromáždilo kolem dvou či tří tisíc, zděšení a zoufalství.

„Lidé pískají a skandují hesla, řečníci kritizují haagský tribunál, který označují za srbský, četnický, kritizují bývalé i současné chorvatské politiky. Nejhlasitěji se tady ozývá heslo ‘ne u EU‘, což znamená ne do Evropské unie, kterou viní za celý vývoj případu,“ přiblížil.

Dodal, že lidé sice očekávali trest pro generála Gotovinu, ale ten, který tribunál dnes vynesl, je podle nich příliš ostrý. Na sobotní poledne proto byla do Záhřebu svolána další demonstrace.

'Útok na Chorvatsko?'

K soudu do Haagu přijeli také Gotovinovi příznivci, a bývalí spolubojovníci. Podle Nováka byli po vynesení rozsudku opravdu překvapení, protože zde byla reálná možnost, že by Gotovina mohl být osvobozen, kdyby se ta vojenská akce posuzovala jako osvobozenecká operace a odhlédlo se od toho, že při válečných operacích dochází k různým zvěrstvům.

Pan Nikola Gagulič ze Záhřebu se zúčastnil operace Bouře a tomu, že generál Gotovina dostal 24, let nemohl uvěřit:

„Ten rozsudek nás opravdu rozčaroval. To svět neviděl. Tohle opravdu nikdo nečekal. Je to politická rána celému Chorvatsku, je to obvinění celého chorvatského národa a našeho mladého státu.“

Gotovina se může odvolat a jeho advokát Greg Kehoe řekl, že po prostudování rozsudku podá odvolání a doufá, že bude úspěšné. Podle důkazů, které obhajoba předložila, takový rozsudek nemohl padnout.

Pavel Novák, Gregor Martin Papucsek, Martina Mašková, Jan Piroch, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme