Chorvatský generál Gotovina chce čekat na rozsudek doma

Chorvatský generál Ante Gotovina, obviněný z válečných zločinů spáchaných během konfliktu v bývalé Jugoslávii, by mohl na soud čekat na svobodě. Jeho obhájci navrhli Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii několik záruk. Jednou z nich má být domácí vězení a elektronická kontrola pohybu obviněného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice ve Scheveningenu | Foto: Pavel Novák

Ante Gotovina by podle návhu obhájců bydlel v apartmánu o výměře 60 metrů čtverečních ve svém nedostavěném domě v Chorvatsku. Na ruce by nosil elektronický náramek, který by registroval jeho pohyb a dal by vědět policii i soudu v Haagu, pokud by se obviněný vzdálil mimo vymezené teritorium.

Gotovinovi spoluobčané návrh obhájců přivítali. Většina z nich totiž považuje kontroverzního generála za hrdinu a ne za zločince.

Tribunál ale zatím zaujímá negativní stanovisko. Mluvčí hlavní žalobkyně Anton Nikiforov prohlásil, že žaloba nemůže mít pozitivní vztah k návrhu, když se jedná o člověka, který se čtyři roky skrýval.

Ante Gotovina čelí u Mezinárodního tribunálu OSN pro válečné zločiny v Haagu obviněním z vražd, pronásledování, deportací a dalších zločinů, včetně rabování a krutého jednání. Až do prosince roku 2005 se skrýval. Dopaden byl na Kanárských ostrovech.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme