Chorvatský ostrov Hvar zažil jedinečný horský půlmaratón

Dvě nejkrásnější místa chorvatského ostrova Hvar spojili o víkendu běžci Hvarského půlmaratónu. Na cestě je čekaly fantastické výhledy, vůně borového lesa a levandulových plantáží, ale i velmi prudké stoupání. V čase 1:36:36 doběhl i chorvatský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hvarský půlmaratón | Foto: Martin Ježek

Z kamenného Starého Gradu chvíli po rovině. Na hodinkách bylo 4 minuty 11 sekund na kilometr. Kdo věděl, do čeho jde, nemohl si myslet, že u té rychlosti zůstane.

Prvních dvanáct kilometrů vedlo serpentinami strmě do kopce, od nuly do výšky 400 metrů. Ale jak potvrzuje běžec Jan Beneš z Plzně, nahoře závodníky čekala odměna.

„Běželo se mi relativně příjemně do kopce a ve chvíli, kdy se to otevřelo do těch krásných výhledů, tak to bylo ještě příjemnější,“ popisuje Jan Beneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hvarského půlmaratónu se zúčastnil i zpravodaj ČRo Martin Ježek

Levandulové plantáže, výhledy na dalmátské ostrovy, na moře a běh přímo do západu slunce. To všechno člověku dalo zapomenout na to, že ten kopec jej de fakto vyřídil a že je sotva za půlkou.

Na startu bylo kromě místních také hodně Čechů, Němců, Poláků a běžců ze zemí regionu. Pro německý pár byly hvarské kopce velká výzva.

„Jak by to šlo? Výborně! Jeden náš kamarád běžel loni, tak jsme se přihlásili a jsme rádi,“ svěřila se účastnice z Německa.

A tak se pole dělilo na dva druhy závodníků - na ty, kteří šli na co nejlepší čas, a pak na ty, kteří si užívali trasu, jako pan Safet ze Záhřebu.

Hvarský půlmaratón | Foto: Martin Ježek

„To víš, že přišla krize. Tak přestaneš běžet, jdeš, vezmeš fotoaparát a kocháš se. Lepší to být nemůže,“ pochvaluje si.

Organizátoři vybrali dramatický terén schválně, říká Veronika Jurišíć, běžkyně a pořadatelka. „Je to velmi taktický závod. Někdo má radši stoupání, někomu vyhovuje běžet z kopce. Běh je tak plný zajímavých zvratů. Náš cíl je uspořádat na Hvaru i maratón,“ dodává.

Závod byl událostí i pro místní. Ve vesnicích po cestě se fandilo a ve městě Hvaru se navečer nemluvilo o ničem jiném.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme