Chorvatský premiér Sanader je vyslýchán kvůli korupci

Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader dnes poprvé stanul před vyšetřovateli z protikorupčního útvaru USKOK. Expremiéra v pondělí vydaly rakouské úřady Chorvatsku, kde ho čeká soud. Sanader bude muset vysvětlit řadu podezření, která se týkají rozsáhlé korupce, zneužívání pravomocí i spojení s organizovaným zločinem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader

Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader | Zdroj: Reuters

Podle chorvatské opozice je Sanaderův případ jen špičkou ledovce. Změny v soudnictví, které Chorvatsko muselo udělat před ukončením vstupních rozhovorů s EU, ale dávají naději na spravedlivý proces. S předsedkyní poslaneckého klubu opozičních liberálů Vesnou Pusičovou o tom v Záhřebu mluvil Martin Dorazín.

„Ve všech průzkumech veřejného mínění, které se ptají na deset nebo dvanáct věcí, které lidi nejvíce znepokojují, je korupce pořád na prvním místě. To by mohlo vést až k projevům veřejného násilí. Lidé jsou na to velmi citliví,“ uvádí šéfka chorvatských liberálů Vesna Pusićová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chorvatský premiér Sanader je vyslýchán kvůli podezření z korupce.mp3

Podle Pusićové začala premiérka Jadranka Kosorová tažení proti korupci za minutu dvanáct:

„Sanaderův případ není sice jediným, ale jako symbol je nejdůležitější. V tomto momentu samozřejmě nemůžeme říci, že je vinen, ale faktem je, že proces očisty začal od premiéra, který před dvěma lety bez vysvětlení podal demisi. To je vzkaz, že už neexistuje tak vysoká funkce, za kterou by se korupce mohla schovat.“

Důkladné vyšetřování finančních machinací nejen za Sanaderovy více než pětileté éry musí pokračovat, upozorňuje šéfka chorvatských liberálů:

„Kdyby to Sanaderovým případem skončilo, nebyl by to dost přesvědčivý důkaz o snaze vlády vyčistit politiku. Mohlo by to vypadat jen jako vyřizování účtů v rámci jedné politické strany. Sanaderův případ je tím nejznámějším. Existuje ale spousta kauz bývalých ministrů, ředitelů státních podniků a starostů.“

Díky tlaku Evropské unie se podařilo prosadit takové změny zákonů, které významně posílily nezávislost soudů, státních zástupců i protikorupčního útvaru USKOK.

„Až do letoška jsme měli systém, ve kterém Státní soudní radu vybíral parlament, tedy politická většina. Ta byla stejná celých šestnáct roků z dvaceti let chorvatské nezávislosti, což mluví samo za sebe. Tento orgán vydával ostudná rozhodnutí často na základě nepotismu. Bylo to až neuvěřitelné,“ říká Pusićová.

Změna systému

Letos se konečně podařilo tuto praxi změnit právě díky návrhům liberálů.

„V současné Státní soudní radě zasedá sedm soudců, které tajným hlasováním volí všichni soudci v Chorvatsku, další dva členové rady jsou univerzitními profesory práva a dva jsou poslanci - jeden z vládní většiny a druhý z opozice. Nečekala jsem, že se tato rada bude tak radikálně lišit od předchozí. Její členové jsou opravdu ti nejlepší, které máme,“ dodává Vesna Pusićová.

Teď je nejdůležitější, aby se nezávislost přenesla i na nižší úrovně, které řeší případy obyčejných lidí.

Martin Dorazín, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme