Chorvatský prezident žádá odstranění křížů z veřejných institucí

Chorvatský prezident Stipe Mesić žádá odstranění náboženských symbolů ze státních a veřejných institucí. Katolická církev s tímto návrhem nesouhlasí, kříže podle ní patří k životu Chorvatů stejně jako jiné státní symboly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dubrovník, perla Jadranu | Foto: chorvatsko.cz

Chorvatský prezident Stipe Mesić se na konci svého druhého prezidentského období stále více zaplétá do konfliktu s vlivnou katolickou církví, ke které se hlásí devadesát procent obyvatel země.

Podle Mesiće je ale Chorvatsko demokratickou sekulární zemí a kříže nemají ve školách, kasárnách a státních úřadech co dělat. Mohou prý také urážet náboženské cítění Židů nebo vyznavačů islámu.

Ve státních institucích má podle prezidenta viset pouze státní znak a vlajka. Katolická církev se proti tomu ohradila: Lenin a Stalin i Tito nechali odstranit kříže a společnost dopadla špatně, připomněl teolog Adalbert Rebić.

Před cestou do Chorvatska si přečtěte:
Český rozhlas vysílá na Jadranu česky
K chorvatskému Jadranu letos opět s potravinami
Chorvatsko: Majitelé restaurací chtějí změny zákona o zákazu kouření
V chorvatských restauracích a barech začíná platit zákaz kouření
Slovinsko mění systém dálničních známek

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, který už tradičně přes léto vysílá na pobřeží Jaderského moře, pro vás připravil i speciální web ZA SLUNÍČKEM S RÁDIEM, kde můžete najít informace o našem speciálním vysílání a také obecné informace o Chorvatsku, rady pro cestu na dovolenou i zpravodajství přímo od Jadranu.

mapa vysílačů v Chorvatsku | Foto: Jan Rosenauer

Martin Dorazín, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme