Chorvatský Vukovar zaplavily nápisy psané srbskou cyrilicí. Unie to vyžaduje, lidé se bouří

V chorvatském Vukovaru vrcholí spory o nápisy psané cyrilicí. Ve městě se už druhý den demonstruje. Lidé jsou pobouření tím, že chorvatské úřady kromě nápisů latinkou vyvěsily i srbské nápisy v cyrilici. Dvojjazyčné nápisy jsou přitom v nové členské zemi Evropské unie povinné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav protestujících Chorvatů ve Vukovaru. Bouří se proti srbským názvům na institucích | Zdroj: Reuters

Toto je Chorvatsko! Heslo provolává tisícovka demonstrantů, kteří s krumpáči v rukou ničí srbské nápisy psané cyrilicí na institucích ve městě. Úřady je na budovy znovu věší a staví k nim na ochranu policisty.

Tak to v těchto dnech vypadá ve východochorvatském Vukovaru, městě, které v roce 1991 úplně zničila jugoslávská lidová armáda. Chorvatští obránci, kteří v 90. letech stáli na straně novodobého a nezávislého chorvatského státu, nechtějí, aby symbol jejich odporu takto vymizel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace v chorvatském Vukovaru sleduje zpravodaj ČRo Martin Ježek

Jenže Chorvatsko je od 1. července členem Evropské unie a ta dvojjazyčnost v podobných případech vyžaduje. Ve Vukovaru je totiž dodnes srbská menšina s oficiálním jazykem psaným právě cyrilicí. Město se navíc k využívání obou jazyků ve veřejném prostoru už před lety zavázalo.

Unie teď v souvislosti s demonstracemi ve Vukovaru vyzývá především k toleranci a k tomu, aby se ctila národnostní a jazyková pestrost. Na druhou stranu uznává, že jazyková politika je především v ingerenci národních států, a tak bude záležet hlavně na Vukovaru samotném, jak se s dvojjazyčností ve městě vypořádá.

Matěj Skalický, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme