Chorvatský Vukovar zaplavily nápisy psané srbskou cyrilicí. Unie to vyžaduje, lidé se bouří

V chorvatském Vukovaru vrcholí spory o nápisy psané cyrilicí. Ve městě se už druhý den demonstruje. Lidé jsou pobouření tím, že chorvatské úřady kromě nápisů latinkou vyvěsily i srbské nápisy v cyrilici. Dvojjazyčné nápisy jsou přitom v nové členské zemi Evropské unie povinné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav protestujících Chorvatů ve Vukovaru. Bouří se proti srbským názvům na institucích | Foto: Reuters

Toto je Chorvatsko! Heslo provolává tisícovka demonstrantů, kteří s krumpáči v rukou ničí srbské nápisy psané cyrilicí na institucích ve městě. Úřady je na budovy znovu věší a staví k nim na ochranu policisty.

Tak to v těchto dnech vypadá ve východochorvatském Vukovaru, městě, které v roce 1991 úplně zničila jugoslávská lidová armáda. Chorvatští obránci, kteří v 90. letech stáli na straně novodobého a nezávislého chorvatského státu, nechtějí, aby symbol jejich odporu takto vymizel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace v chorvatském Vukovaru sleduje zpravodaj ČRo Martin Ježek

Jenže Chorvatsko je od 1. července členem Evropské unie a ta dvojjazyčnost v podobných případech vyžaduje. Ve Vukovaru je totiž dodnes srbská menšina s oficiálním jazykem psaným právě cyrilicí. Město se navíc k využívání obou jazyků ve veřejném prostoru už před lety zavázalo.

Unie teď v souvislosti s demonstracemi ve Vukovaru vyzývá především k toleranci a k tomu, aby se ctila národnostní a jazyková pestrost. Na druhou stranu uznává, že jazyková politika je především v ingerenci národních států, a tak bude záležet hlavně na Vukovaru samotném, jak se s dvojjazyčností ve městě vypořádá.

Matěj Skalický, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme