Chorvatští 'hrdinové' Gotovina a Markač zatím do politiky nechtějí

Chorvatští generálové Ante Gotovina a Mladen Markač jsou v Chorvatsku národními hrdiny. Gotovina po svém návratu objíždí města, kde ho lidé bouřlivě vítají, udělují mu čestná občanství a chtějí po něm pojmenovat ulice. Chorvatský stát má generálům zaplatit odškodnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina a Mladen Markač před haagským tribunálem | Zdroj: ČTK

Gotovina a Markač byli přitom souzeni v Haagu, odškodnění za pobyt ve vazební věznici soudu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Ten je nakonec očistil od všech obvinění a generálové se s velkou pompou vrátili domů.

V Pakoštane, kde Gotovina vyrostl, ho přišly přivítat statisíce lidí. „Bylo to šílené, cesty byly zablokované, louky obsazené auty, lidé se tam sjeli z ostrovů na lodích,“ popisuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti generálů Gotoviny a Markače informoval v Odpoledním Radiožurnálu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Přetavit svoji popularitu na politický kapitál ale Gotovina podle svých slov nechce, tato kapitola prý pro něho skončila.

Chce se věnovat rodině, kterou 11 let neviděl. Část z této doby strávil na útěku, dopadli ho na Kanárských ostrovech a u soudu pak byl sedm let.

Každá strana by ho přivítala do svých řad a existují spekulace o tom, že by mohl v roce 2014 kandidovat na chorvatského prezidenta.

Ante Gotovina byl původně odsouzen k 24 letům odnětí svobody za velení operaci Bouře v roce 1995, kdy chorvatská armáda zaútočila na republiku Srbská Krajina. Vyhnala tamní Srby, oběťmi byli i civilisté.

Soud ale konstatoval, že generál za to nemohl, že chorvatská armáda měla právo operaci na svém vlastním území podniknout.

Martin Dorazín, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme