Chorvatští nacionalisté se zřejmě vrátí k moci

Chorvatsko zřejmě čeká změna vlády: v parlamentních volbách totiž s největší pravděpodobností zvítězí nacionalistické pravicové strany, zatímco dosavadní vládní koalice sleduje jejich cestu k moci s obavami. Nejvíce hlasů podle předběžných výsledků získalo Chorvatské demokratické společenství, jejíž předseda Ivo Sanader dnes stranu prohlásil za vítěze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Sanader | Zdroj: ČTK

Dílčí výsledky po sečtení asi poloviny hlasů předurčují Chorvatskému demokratickému společenství (HDZ) zisk 62 parlamentních křesel a vládní Sociálnědemokratické straně (SPD) 34 křesel. Pokud se výsledky potvrdí, bude mít blok tří stran vedený HDZ převahu 72 poslanců proti 65 poslancům z tábora jejich politických soupeřů.

Moci se tak pravděpodobně opět chopí strana, jíž se Západ stranil v době, kdy ji vedl dnes již zesnulý chorvatský vůdce Franjo Tudjman. Sanader si však nárokuje zásluhu na tom, že politiku hnutí zmírnil a přebudoval HDZ jej na moderní evropské konzervativní hnutí.

Premiér Ivica Račan v neděli prohlásil, že jeho vládní koalice složená ze sedmi stran, by se mohla udržet u moci po sečtení všech hlasů, včetně hlasů voličů v zahraničí. SPD však zatím zvítězila pouze na poloostrově Istria.

Chorvatský prezident Stepjan Mesič, který musí jednoho či druhého politika pověřit sestavením vlády, prohlásil, že nebude se jmenováním předsedy vlády spěchat.

Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme