Chovanec v Bruselu předem odmítl kvóty pro uprchlíky, které nikdo nenavrhl

Česká republika odmítá závazné kvóty pro přijímání uprchlíků. Svým kolegům z ostatních zemí Evropské unie to v Bruselu oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. Po jednání sám připustil, že návrh na zavedení kvót dosud nepadl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Země jako Německo nebo Švédsko si ovšem podle Chovance přerozdělení uprchlíků přejí.

„Neříkám, že na konci budou závazné kvóty, ale musíme naši pozici deklarovat teď, když se o ní jedná, a ne až bude dojednáno, abychom nebyli schopni svou pozici obhájit před občany České republiky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ministrem Milanem Chovancem mluvil v Bruselu zpravodaj ČRo Ondřej Houska

V zemích sousedících se Sýrií jsou podle odhadů asi tři miliony uprchlíků. Stovky tisíc z nich se snaží dostat do Evropy.

„Dnes jsem tady slyšel od mnoha zástupců zemí, především těch, kterých se migrace týká, že chtějí, aby jednotlivé země přijaly určité množství uprchlíků a aby to bylo jasně rozděleno, jasně deklarováno. Takže já to vnímám jako pokus o závazné kvóty,“ dodal Chovanec.

V Evropské unii se ale zatím vždy mluvilo jen o tom, že by země mohly uprchlíky přijímat dobrovolně. Chovanec odmítl, že by jeho vyjádření byla populistická. Prý chce jen dopředu sdělit, jaká je pozice Česka.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme