Klid zbraní nevydržel ani jeden den. Na Chrámově hoře se opět střetli Palestinci a izraelská policie

Z jeruzalémské Chrámové hory byly v pátek hlášeny další střety Palestinců s izraelskou policií. Kvůli těm předchozím začaly 10. května boje Hamásu s Izraelem. Ukončilo je příměří, které platí od páteční 1.00 středoevropského letního času. Boje nepřežilo přes 250 lidí, především Palestinců. Hamás na pátek vyhlásil v Jeruzalému den hněvu.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrámová hora je pro muslimy významná lokalita, mešita Al-Aksá je třetím nejposvátnějším místem islámu | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

V poledne se konaly v mešitách na Chrámové hoře sváteční modlitby, protože pátek je v muslimském světě sváteční den.

Lidé slavili v ulicích Gazy. Izrael a Hamás uzavřely příměří, po 11 dnech bojů začal platit klid zbraní

Číst článek

Palestinský Hamás zahájil raketovou palbu na Izrael 10. května po několikadenních nepokojích v Jeruzalému a kvůli úmyslu Izraele vystěhovat arabské rodiny ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

Izraelští policisté 7. května zasáhli u mešity Al-Aksá a střety skončily zraněním 200 Palestinců a šesti policistů. Při dalším zásahu 10. května pak Izraelci použili také slzný plyn a zranili dalších 300 Palestinců. Hamás dal Izraeli do večera ultimátum na stažení policejních jednotek z Chrámové hory a večer pak zahájil raketovou palbu.

V poledne se konaly v mešitách na Chrámové hoře sváteční modlitby, protože pátek je v muslimském světě sváteční den | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Chrámová hora je pro muslimy významná lokalita, mešita Al-Aksá je třetím nejposvátnějším místem islámu.

Příměří bylo sjednáno tento čtvrtek a agentura AP předem napsala, že jeho kvalitu prověří až páteční poledne, kdy se k modlitbám sejde mnoho věřících.

Podle agentury AFP se v pátek Palestinci na Chrámové hoře po polední modlitbě znovu střetli s izraelskými policisty. Stejně jako v minulých případech házeli na Izraelce kamení a policie zasáhla prostředky, které používají pořádkové síly, mimo jiné zábleskovými granáty. Izraelská média informovala, že Hamás vyhlásil na dnešek v Jeruzalému den hněvu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme