Chřipková epidemie zaútočí z Francie

Česku hrozí chřipková epidemie. Šíří se k nám z Francie, kde onemocnělo milión lidí. Virus, který ji vyvolává, se považuje za agresivnější, než ten, který vyprovokoval chřipkovou epidemii v loňském roce. Jak informuje spolupracovník ČRo 1 - Radiožurnálu ve Francii Zdeněk Müller, onemocnění se ve Francii šíří poslední dva týdny a nejvíce jsou zasaženy jihozápadní oblasti země a kraj kolem Alp.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Nemoc provázejí vysoké teploty, únava, bolesti hlavy a kašel i rýma. Jen v kraji, jehož centrem je Paříž stoupl počet případů o 25 procent. Lékaři odhadují, že chřipka zasáhne 2 až 4 milióny Francouzů. Dobrou zprávou pak je, že proti viru je účinné letošní očkování. Proto odborníci označují stávající epidemii za průměrnou, protože v minulosti zněla rekordní čísla na 8 až 10 miliónů nemocných.

Epidemie už překročila francouzsko belgickou hranici. Belgické ministerstvo zdravotnictví má obavy z nedostatku očkovací látky, za což si vysloužilo kritiku veřejnosti.

V Česku zatím zvýšený počet pacientů s chřipkovým onemocněním není registrován a Marie Otavová z Centra epidemiologie a mikrobiologie pražského státního zdravotního ústavu pro ČRo 1 - Radiožurnál zdůraznila,že se nemusejí bát ti, kteří se nechali proti chřipce včas očkovat. Dosud izolované kmeny virů jsou totiž příbuzné virům v očkovací vakcíně

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme