Za minutu ho soud obvinil z vraždy. Terorista z Christchurche chtěl v masakru podle premiérky pokračovat

Novozélandské úřady potvrdily, že hlavním podezřelým z páteční střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch je 28letý Australan Brenton Tarrant. Zadržený muž se v noci na sobotu středoevropského času krátce objevil před soudem a byl oficiálně obviněn z vraždy. Zůstane ve vazbě do 5. dubna, tedy do dalšího soudního jednání. Podle agentury Reuters novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v sobotu uvedla, že muž chtěl v masakru pokračovat.

SLEDOVALI JSME ONLINE Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australana Brentona Tarranta soud v sobotu obvinil z vraždy. | Foto: Mark Mitchell | Zdroj: Reuters

Při střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch zahynulo nejméně 49 lidí, dalších 48 osob utrpělo zranění. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin.

Australský terorista se radikalizoval v západní Evropě, zmínky v jeho manifestu vyšetřují polské služby

Číst článek

„Útočník byl mobilní, u sebe v autě měl další dvě palné zbraně a měl jasně v úmyslu v útocích pokračovat,“ řekla novinářům Ardernová, která v sobotu navštívila postižené město Christchurch a setkala se tam s místní muslimskou komunitou. Podle Ardernové byl útočník zadržen 36 minut poté, co policie obdržela první telefonát s hlášením o střelbě.

Policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci prohlásil, že se Tarrant nevzdal policii dobrovolně. Policisté do jeho auta záměrně narazili a následně ho vyvlekli ven.

Minuta před soudem

Hlavní podezřelý, Australan Brenton Tarrant, přišel k soudu v poutech a bílém vězeňském oblečení. V soudní síni ve městě Christchurch strávil jen asi jednu minutu, během které si vyslechl obvinění z vraždy. Neprojevil přitom žádné emoce, napsala agentura AP.

Podle agentury AFP obžalovaný nepožádal o propuštění na kauci a zůstane ve vazbě do dalšího soudního stání, které je plánováno na 5. dubna.

Soudce Paul Kellar prohlásil, že Tarrant byl zatím obviněn pouze z jedné vraždy, tento počet ale podle něj nevyhnutelně poroste. „Zatím jde o jedno obvinění z vraždy, ale lze předpokládat, že budou další,“ dodal.

Jeden ze čtyř propuštěn

Novozélandská policie původně zatkla čtyři lidi, kteří byli všichni v době incidentu ozbrojeni, jednoho z nich ale už propustila. „Byl to řadový občan, který chtěl jen vyzvednout děti ze školy, rozhodl se ale vzít si s sebou střelnou zbraň,“ řekl Bush.

Breivik jako vzor. Útočník z Christchurche se inspiroval extremistou, který zabil přes 70 lidí

Číst článek

Na dotaz, zda se policie domnívá, že je za útoky v obou mešitách odpovědná stejná osoba, Bush odmítl jednoznačně odpovědět s poukazem na probíhající vyšetřování. „Nevíme ale o ničem, co by tomuto předpokladu odporovalo," dodal.

Podle policejního komisaře úřady nemají žádné informace o bezprostředně hrozícím nebezpečí v zemi, ale radí všem občanům mít se po útocích v mešitách na pozoru.

Útočník před střelbou zveřejnil prohlášení, v němž napsal, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy a že chtěl pomstít teroristické útoky spáchané muslimy v Evropě. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Behringa Breivika.

Páteční incident jsme sledovali i v online reportáži, kterou najdete pod článkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme