Po internetu koluje nenávistný dopis střelce z Christchurch. Z vězení si dopisoval s extremisty

Novozélandská vězeňská správa přiznala, že si Brenton Tarrant – obviněný ze zabití 51 lidí v mešitách ve městě Christchurch – z vězení s maximální ostrahou dopisoval s dalšími podpůrci ideologie o nadřazenosti bílé rasy. Jeden z nich se začal šířit i po internetu a podle expertů volá do zbraně Tarrantovi příznivce z celého světa. Premiérka Jacinda Ardernová v reakci uvedla, že posílání nenávistných dopisů nikdy nemělo být muži umožněno.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek Brentona Tarranta | Foto: Mark Mitchell | Zdroj: Reuters

„Myslím, že všichni Novozélanďané předpokládali, že takový člověk za mřížemi nebude moct sdílet své nenávistné zprávy,“ komentovala ve středu premiérka. Evidentně jde o jedince, který má v šíření své propagandy jasné cíle, měli jsme být připraveni, cituje Andernovou agentura Reuters.

Novozélanďané začali odevzdávat zbraně zakázané v reakci na útok v Christchurchi

Číst článek

Šestistránkový text adresovaný příznivci Tarranta se objevil na kontroverzní internetové stránce 4chan oblíbené u pravicových extremistů. 

Za rozrušení, které dopis mohl obětem a jejich rodinám způsobit, se omluvila šéfka vězeňské správy Christine Stevensonová. Jak uvedla, Tarrant má nyní zakázáno posílat dopisy a rovněž je přijímat, což je běžně vězňům povoleno, pokud ředitel věznice nerozhodne jinak.

Podle ministra pro nápravná zařízení Kelvina Davise odeslal celkem devět dopisů, z toho dva byly pro jeho matku, pět odešlo neznámým adresátům a dva další byly zadrženy. Pro koho je Tarrant napsal ministr neví, jejich obsah by se měl nyní prošetřit. 

Obviněnému podle Davise došlo několik desítek dopisů z celého světa – některé z nich stráž zadržela, jiné k němu ale došly. Provedli jsme okamžité změny ve správě vězeňské pošty. Chceme, aby byl ten proces co nejefektivnější, řekl v prohlášení. 

Znepokojení muslimské komunity

Znepokojení nad korespondencí vyjádřila také muslimská komunita. Podle zástupce Linwoodské mešity, kde v březnu zemřelo sedm lidí, to ukazuje na zaostalost novozélandských zákonů: Jsem opravdu znepokojen tím, jaké to může mít dopady. Může vytvářet jiné skupiny nebo inspirovat další útoky. Lidé se skutečně bojí.

Česká policie obvinila prvního člověka za schvalování teroru na Novém Zélandu

Číst článek

Opozice vyzvala ministra Davise k okamžité omluvě rodinám obětí. Práva obětí by v tomto případě měla předcházet všechno ostatní. Tento muž je obviněn z jednoho z nejohavnějších zločinů v novozélandské historii, řekl pro Guardian mluvčí David Bennett.

Při březnovém masakru ve dvou novozélandských mešitách ve městě Christchurch zemřelo 51 lidí a další desítky byly zraněny. Útok bělošský pravicový extremista vysílal v přímém přenosu na internetu. Zodpovídat se bude z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku.

Ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na rozhlasovou stanici Radio New Zealand informovala o žádosti rodin obětí masakru, kteří žádají o odklad soudu po skončení muslimského postního měsíce ramadánu. Původně se měl konat příští rok 3. května.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme