Střelce z Christchurche vyšetří psychiatr. Má zjistit, jestli je způsobilý k soudnímu procesu

Soud v novozélandském městě Christchurch nařídil psychiatrické vyšetření podezřelého ze střelby ve dvou místních mešitách, která si vyžádala pět desítek obětí. Vyšetření má podle agentury Reuters zjistit, zda je způsobilý k soudnímu procesu.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australana Brentona Tarranta soud v sobotu obvinil z vraždy. | Foto: Mark Mitchell | Zdroj: Reuters

Novozélandská policie v pátek oznámila, že Australan Brenton Tarrant, obviněný z vraždění ve dvou mešitách novozélandského města Christchurch, se bude odpovídat z padesáti zločinů vraždy a devětatřiceti pokusů o vraždu. Další obvinění podle ní nejsou vyloučena. Osmadvacetiletý bělošský extremista 15. března svůj útok nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu.

Soudce Cameron Mander vzal Tarranta do vazby až do 14. června a nařídil, aby se podrobil vyšetření svého psychického stavu. Tarranta mají podle agentury AFP vyšetřit dva znalci, aby se zjistilo, „zda je schopen být souzen, anebo je nepříčetný“.

Střelec z Christchurche bude obviněn z 50 vražd a 39 pokusů o vraždu. Hájit se chce sám

Číst článek

Australský parlament v pátek v Canbeře schválil zákon, který pokutuje společnosti vlastnící sociální média a umožňuje uvěznit jejich manažery, pokud bezodkladně neodstraní ze sítě násilný obsah. Zákon je bezprostřední reakcí na střelbu v Christchurchi. Firmy mohou být potrestány pokutou ve výši deseti procent ročního obratu a manažeři až tříletým vězením.

Společnosti jako Facebook nebo Google se dopustí trestného činu, pokud ze svých serverů neodstraní videa nebo fotografie vražd, mučení nebo znásilnění. Australskou policii jsou podle zákona povinny o podobném obsahu informovat v „rozumné“ době, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme