‚Temnota nemůže vyhnat temnotu.‘ V Christchurchi se 40 tisíc lidí zúčastnilo tryzny za oběti útoku

V novozélandském městě Christchurch se v neděli tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti nedávného teroristického útoku na dvě mešity, při nichž zahynulo 50 osob. Informovala o tom agentura AP.

Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V novozélandském městě Christchurch se tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti nedávného teroristického útoku na dvě mešity, při nichž zahynulo 50 osob | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Jedním z přítomných byl 21letý Mustafa Boztas, kterého střelec během útoku z 15. března na mešitu Al Noor střelil do nohy a jater. Od té doby je upoután na kolečkové křeslo.

„Je krásné vidět, co společnost sjednotilo, aby ukázala, že jí na nás záleží a že nejsme sami,“ řekl Boztas na setkání věnovaném především modlitbám, poslechu písní a projevům. Dodal, že se rychle zotavuje a doufá, že bude brzy zase normálně chodit.

Nový Zéland po útoku na mešity zakáže útočné pušky. Celkem by mělo jít zhruba o 13 500 zbraní

Číst článek

Podle místních úřadů se akce zúčastnilo na 40 tisíc lidí. Konala se v místě, které bylo původně připraveno pro koncert kanadského zpěváka Bryana Adamse, jenž byl po útoku zrušen. Během setkání se nahlas předčítala jména všech 50 zabitých.

Okirano Tilaia, zástupce žáků na jedné ze škol v Christchurchi, která při útoku ztratila dva studenty, ve svém projevu citoval Martina Luthera Kinga, který podle něj zahrnoval lidi láskou, mírem a solidaritou.

Podpora muslimů

„Temnota nemůže vyhnat temnotu, to umí pouze světlo,“ řekl Tiliaia. „A nenávist nemůže vyhnat nenávist, to umí pouze láska.“

Na Novém Zélandu se od útoku minulý týden konala řada vzpomínkových akcí. V pátek lidé po celé zemi poslouchali svolávání muslimů k modlitbě. Na příští pátek je plánována celonárodní vzpomínková akce.

Po útoku byl obviněn z vraždy osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. Před soudem stane 5. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme