Na Novém Zélandu začali pohřbívat oběti útoků v Christchurchi. Všechny ještě nejsou identifikované

Na Novém Zélandu začali ve středu pochovávat první z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Podle islámské tradice by mrtví měli být pochováni co nejdříve, zde však musely být pohřební obřady odloženy kvůli identifikaci obětí, poznamenala stanice BBC na svém webu. Výstavba zvláštního hrobu na městském hřbitovu pro muslimské oběti zabrala úřadům čtyři dny, uvedla agentura AP.

Christchurch (Nový Zéland) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jedné z obětí útoků v novozélandském Christchurchi | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Místní policie podle AP také zveřejnila prvních pět jmen z 50 obětí, čtyř mužů ve věku od 36 po 71 let a tříletého chlapce. Podle komisaře Mikeho Bushe policie dosud identifikovala a předala pozůstalým 21 těl.

‚Nepřijímám omluvy.‘ Australského premiéra rozčílily Erdoganovy výroky o útocích v Christchurchi

Číst článek

Doufá, že většinu obětí se podaří rozpoznat do konce dne. Policie podle BBC vyjádřila pochopení pro pocity frustrace, které zdlouhavá identifikace budí u pozůstalých, a přislíbila udělat vše, aby co nejdříve mohla vydat těla příbuzným.

Bohoslužeb v Christchurchi, kde pozůstalým vypomáhají dobrovolníci, se zúčastnily stovky lidí. Městské úřady vydaly striktní pokyny pro média, aby se během obřadů zdržela obtěžování pozůstalých. Imigrační služba ohlásila, že zpracovává víza pro příbuzné obětí, kteří se snaží na pohřby přijet ze zahraničí.

Novozélanďané podle BBC také na výzvu premiérky Jacindy Ardernové začali odevzdávat úřadům své zbraně. Farmář John Hart na sociálních sítích napsal, že odevzdal na policii svou poloautomatickou pušku kvůli riziku zneužití. Takové zbraně „v naší zemi nepotřebujeme“, napsal a vysloužil si příval urážlivých vzkazů od majitelů zbraní, a to zejména z USA.

Until today I was one of the New Zealanders who owned a semi-automatic rifle. On the farm they are a useful tool in some circumstances, but my convenience doesn’t outweigh the risk of misuse.

We don’t need these in our country.

We have make sure it’s #NeverAgain

04:25 – 18. 03. 2019

8821 51798

Změny zákonů o střelných zbraních, které avizovala premiérka Ardernová, mezitím podle BBC podpořila myslivecká lobby, která vyzvala k zákazu poloautomatických zbraní a velkokapacitních zásobníků.

‚Slávu mu nedopřeji.‘ Novozélandská premiérka nechce dát útočníkovi z Christchurche prostor k šíření rasismu

Číst článek

Premiérka Ardernová při návštěvě školy, kde se učili dva studenti zabití v mešitách, uvedla, že udělá vše pro to, aby útočník na mešity nedostal prostor šířit své rasistické názory.

O střelcovo touze po pozornosti svědčí skutečnost, že zveřejnil čtyřiasedmdesátistránkový manifest, v němž muslimy a imigranty označil za „vetřelce“ a sebe za rasistu. Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant útok také nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme