‚Chceme vynalézt lék na vir nenávisti.‘ Oběti útoku v Christchurchi uctilo 20 tisíc lidí

V novozélandském městě Christchurch se v pátek přes 20 tisíc lidí zúčastnilo celonárodní tryzny za oběti nedávného teroristického útoku na dvě mešity, při nichž zahynulo 50 osob. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na shromáždění přenášeném televizí promluvila premiérka Jacinda Ardernová, čelní představitelé muslimské komunity i ti, co masakr přežili. Před davem zazpíval britský zpěvák Cat Stevens, který v 70. letech konvertoval k islámu.

Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Virům nenávisti, strachu a jim podobným nejsme imunní. A nikdy jsme nebyli,“ řekla Ardernová oděná do maorského pláště v parku poblíž mešity Al Noor, kde zemřelo přes 40 lidí. „Ale můžeme se stát národem, který na ně vynalezne lék,“ dodala. Svět podle ní opanuje „zhoubný koloběh extremismu, který plodí další extremismus“. Odpověď „spočívá v naší lidskosti,“ myslí si novozélandská premiérka.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Farid Ahmed, který útok přežil, ale ztratil při něm ženu, u příležitosti této celonárodní vzpomínkové akce naléhavě žádal o mír. Řekl, že střelci odpustil. „Nechci, aby to v mém srdci vřelo jako ve vulkánu. Chci, aby bylo plné lásky, zájmu o druhé a soucitu,“ vysvětlil.

Cat Stevens, jehož muslimské jméno zní Yusuf Islam, zahrál své písně Peace Train a Don't be Shy. „Zlo nabývá na síle, když proti tomu dobří lidé nic nečiní. V této zemi jsem viděl pravý opak,“ řekl zpěvák.

Členové místní muslimské komunity nato nahlas přečetli jména všech padesáti obětí, mezi nimiž jsou muži, ženy i děti z různých koutů světa. Nejmladšímu z nich byli tři roky.

Po útoku byl obviněn z vraždy osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. Před soudem stane 5. dubna. Ardernová po útoku oznámila zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočných pušek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme