Dalo se tomu předejít? Novozélandská vláda vytvoří vyšetřovací komisi pro útok v Christchurchi

Novozélandská vláda zřídí zvláštní komisi, která bude vyšetřovat pozadí teroristického útoku ve dvou mešitách ve městě Christchurch, při němž zemřelo 50 lidí. Oznámila to v pondělí novozélandská premiérka Jacinda Ardernová po zasedání vlády.

Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Komise by podle místních médií měla vyšetřovat i to, zda novozélandská tajná služba či další orgány mohly útoku zabránit.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

„Lidé se ptají, jak se mohl stát takový útok, při němž zemřelo 50 lidí a desítky osob byly zraněny, jak střelec mohl získat zbraně i jaká byla role sociálních sítí i tajných služeb,“ uvedla Ardernová.

Role sociálních sítí

Premiérka rovněž řekla, že ona a několik ministrů se v pondělí sejdou se šéfem společnosti Microsoft Bradem Smithem, aby projednali o roli sociálních sítí v útoku.

Osmadvacetiletý Australan, který lidi v mešitách ve městě Christchurch 15. března postřílel, útok nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu. Uživatelé internetu video sdíleli a stahovali a sociální sítě se jej snažily co nejdříve odstranit. Na Novém Zélandě bylo šíření a držení záznamu masakru klasifikováno jako trestný čin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme