Blesková zpráva

Mimořádná událost v nemocnici v Ostravě

Christian Wulff se v televizi prezentoval jako oběť médií

Jako o životním interview se dnes mluvilo o rozhovoru německého prezidenta Christiana Wulffa pro německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF, ve kterých měl objasnit pozadí a okolnosti své podivné půjčky na soukromé bydlení a vazby na některé podnikatele. Rozhovor odvysílaly obě televize ve středu krátce před 21. hodinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní vystoupení německého prezidenta Christiana Wulffa | Zdroj: Reuters

Christian Wulff se v televizním vystoupení pokoušel prezentovat jako oběť mediálního tlaku a trochu jako malý školák chycený při činu se snažil vymlouvat na to, že neměl čas se připravit na funkci prezidenta, že přechod z funkce premiéra Dolního Saska do prezidentského úřadu byl velmi rychlý.

Nátlak na novináře, aby nezveřejnili informace o jeho úvěru označil za hrubou chybu, snažil se to ale omluvit značným pracovním vytížením, tím, že v době, kdy telefonoval šéfredaktorovi Bildu byl na služební cestě v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová mluví o televizním vystoupení prezidenta Wulffa ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Svoboda tisku je ovšem v Německu vnímána jako jedna z hlavních demokratických svobod. Navíc propojení politiky se světem byznysu je sice v řadě evropských zemí běžné, ale německá veřejnost je na takové chování velmi citlivá.

Koaliční politici považují za dostatečné, že Wulff odpověděl na kritické otázky novinářů, ale pro opozici to bylo naprosto nedostačující. Řada otázek nebyla zodpovězena.

Z tábora Zelených zaznívá, že Wulff ztratil autoritu potřebnou pro nejvyšší úřad a žádají jasné vyjádření kancléřsky Merkelové, kterou činí zodpovědnou za prosazení Wulffa do úřadu. Také SPD čeká další objasnění v celé záležitosti.

Christian Wulff samotný jakoukoli rezignaci či demisi odmítl, ale debata zřejmě jeho dnešním vystoupením nekončí.

Jisté je, že na úřadu prezidenta ulpívá stín a jak zaznělo během dnešního rozhovoru, je těžké si dnes představit, že Christina Wulff kritizuje například narušování svobody tisku v Maďarsku, když se sám snažil umlčet německá média.

Klára Stejskalová, Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme