Europoslanci podpořili Lagardeovou do čela Evropské centrální banky. Draghiho má vystřídat v listopadu

Jmenování Christine Lagardeové do čela Evropské centrální banky získalo podporu Evropského parlamentu. Šéfka Mezinárodního měnového fondu zřejmě vystřídá Maria Draghiho na začátku listopadu po potvrzení nominace unijními lídry. Skutečnost, že na udržování cenové stability eurozóny a ochranu společné měny zřejmě bude následujících osm let dohlížet poprvé žena, mnozí europoslanci označili v debatě za historický okamžik.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina europoslanců třiašedesátiletou právničku a ekonomku podpořila.

Většina europoslanců třiašedesátiletou právničku a ekonomku podpořila. | Foto: FW1F/Mark Potter | Zdroj: Reuters

Většina v hlasování třiašedesátiletou právničku a ekonomku podpořila. Ta už dříve slíbila zachovat kontinuitu s politikou Draghiho. Evropská centrální banka by podle Lagardeové měla udržovat cenovou stabilitu, podporovat hospodářský růst nebo držet celkovou hladinu inflace kolem hranice dvou procent.

Státy EU vybraly kandidátku do čela Mezinárodního měnového fondu, je jí Bulharka Georgievová

Číst článek

Během nedávného slyšení v hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu ale také řekla, že banka by pod jejím vedením měla reagovat na hrozbu klimatických změn a pomáhat nové Evropské komisi realizovat navržený Zelený úděl například nákupem dluhopisů společností přispívajících ke snižování uhlíkových emisí.

Hlas europoslanců má pouze poradní roli. O tom jestli Lagardeová jako vůbec první žena získá osmiletý mandát v čele centrální banky, rozhodnou lídři členských zemí.

Na post Lagardeovou navrhli unijní prezidenti a premiéři v červenci. Lagardeová má kromě zkušeností z vedení Mezinárodního měnového fondu také za sebou několik ministerských postů ve Francii.

sed Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme