Protesty žlutých vest: bývalý boxerský šampion zranil dva policisty. Vláda chce přitvrdit proti výtržníkům

Měří přes metr devadesát, váží přes 90 kilogramů, je to bývalý boxerský šampion těžké váhy ve Francii a jmenuje se Christophe Dettinger. O víkendových protestech takzvaných žlutých vest se pustil do policistů a dva z nich zranil. Teď ho ve Francii vyšetřují.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boxerský šampion Christophe Dettinger (úplně vpravo v černém) bojuje s francouzskými policisty | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Na videu, které se šíří na sociálních sítích a ve francouzských médiích je vidět, jak Christophe Dettinger přeskočil zábradlí na demonstraci v Paříži, upravil si čepici a hned se proti policistům postavil v boxerském postavení - ruce vztyčené vzhůru.

Christophe Dettinger se pustil do skupinky obrněných policistů, kteří měli helmy, chrániče, obušky a štíty. I v tomto vybavení zásahové jednotky před boxerským šampionem ustupovaly. Boxer v krytu postupoval stále vpřed a rozdával policistům dobře mířené rány.

Takto zranil dva policisty. „Moc dobře věděl, kam své údery míří, a využíval při tom plnou sílu,“ popsal pro televizi France Info jeden ze zraněných policistů, který měl zavázanou ruku.

Bývalý boxer po demonstraci zveřejnil na sociálních sítích omluvu. Ve zhruba tříminutovém videu uznal, že zareagoval špatně. Zároveň ale zkritizoval policisty, že proti demonstrantům - prý i proti důchodcům - zasahují příliš tvrdě. Zásahové jednotky prý dříve proti němu, jeho manželce a příteli použily slzný plyn.

Bývalý boxer se v pondělí sám nahlásil na policii. Hrozí mu až tři roky vězení a vysoká pokuta. Na sociálních sítích se ale za boxera postavila řada lidí. Za méně než 24 hodin se jim podařilo vybrat přes 100 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 2.5 milionu korun.

Zpřísnění pravidel i nová strana

Francouzská vláda chce kvůli potyčkám z minulého týdny zpřísnit pravidla pro organizování demonstrací. Francouzský premiér Edouard Philippe ve vysílání televize TF1 řekl, že chce přitvrdit hlavně vůči výtržníkům a těm, kteří ignorují povinnost nahlašovat demonstrace.

Demonstranti v Paříži prorazili dveře do vládní budovy. Policie musela evakuovat úředníky

Číst článek

„Vláda chce přijmout nový zákon, který by pokutoval ty, co nerespektují povinnost nahlašování demonstrací a kteří se takových protestů zúčastňují a chodí na ně s kuklami. Chceme, aby za škody platili ti, co rozbíjejí a ne daňoví poplatníci,“ citoval francouzského premiéra Radiožurnál.

Vláda chce na sobotní demonstrace takzvaných žlutých vest zmobilizovat na 80 tisíc četníků a policistů po celé Francii. Podle agentury AFP takový počet vláda zmobilizovala na protesty naposledy na začátku prosince.

Jedna z představitelek takzvaných žlutých vest mezitím oznámila, že chce vytvořit novou politickou stranu. Jacline Mouraudová reprezentuje hnutí takzvaných žlutých vest v Bretani. Její nová strana se má jmenovat Les Emergents - tedy ve volném překladu Ti, co vyplouvají nebo vyčnívají. Mouraudová podle svých slov nutně neusiluje o nějaké postavení v nově vznikající straně, počká prý na stranické hlasování. Nová partaj se má zaměřit hlavně na reformu daní a sociálního systému.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme