Chtěla bych vědět, co je v rakvi, říká k exhumaci obětí ze Smolenska vdova po generálovi

Polští vyšetřovatelé chtějí po 6 letech otevřít hroby obětí smolenské tragédie. Informovali o tom pozůstalé polských politiků a armádních velitelů, kteří zahynuli při havárii vládního letadla v dubnu 2010. Exhumace bude součástí vyšetřování, které obnovila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo letecké tragédie u Smolenska | Foto: Telewizja Polska, S. A.

„Opravdu bych velmi chtěla vědět, co je rakvi. Stojím nad hrobem mého muže, ale nevím, co tam je. Pitvě provedené v Rusku hned po havárii nevěřím,“ vysvětluje vdova po generálu Andrzeji Blasikovi, bývalému veliteli polských vzdušných sil, který u Smolensku také zahynul.

„Prokuratura slíbila dynamické vyšetřování. Co z toho bude, uvidíme,“ prohlásila Barbara Nowacká, dcera jedné z obětí havárie a dnes levicová politička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřovatelé v Polsku chtějí po 6 letechotevřít hroby obětí smolenské tragédie. Mluvil o tom zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Část jiných příbuzných se ptá po smyslu nového zkoumání tělesných pozůstatků 6 let po smrti. Prokuratura ale jejich souhlas nepotřebuje. Chce prý při pitvách hledat nové důkazy o příčinách zřícení letadla.

Ostatky obětí havárie polského speciálu u Smolensku zkoumali ruští experti. Polští odborníci byli přítomní jen u pitvy prezidenta Lecha Kaczyńského.

Představitelé vládní strany Právo a spravedlnost jsou ale přesvědčení, že tehdejší havárie nemusela být jen výsledkem špatného počasí, chyby pilota a navigátorů, což je závěr šetření hlavních vyšetřovacích týmů.

Nynější ministr obrany Antoni Macierewicz například opakovaně prohlásil, že za tragédií mohlo být ruské spiknutí za spolupráce s některými polskými politiky.

O tom, že pád vládního letounu v roce 2010 byl důsledkem útoku, je ale přesvědčená jen menšina Poláků. Loni, při pátém výročí tragédie, dělala průzkum na toto téma například agentura Millward Brown. A podle jejích zjištění v teorii útoku věřilo 22 procent Poláků.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme