Chudá církev pro chudé. Papež František vyzývá k rozsáhlé reformě

Katolická církev by se podle Papeže Františka měla reformovat. Svatý otec ji k tomu vyzval v dokumentu Evangelii Gaudium, ve kterém shrnuje úkoly a priority svého pontifikátu. Současně v něm naznačuje, jak by měla být církev reformována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument papeže Františka nazvaný Evangelii Gaudium | Foto: Reuters

Podle dosavadních komentářů by mělo jít pro katolickou církev o skutečnou revoluci. Papež chce realizovat to, co ohlašoval už krátce po svém zvolení, tedy chudou církev pro chudé.

Církev podle něj musí jít na chudé periférie, aby mohla pomáhat nejpotřebnějším. K tomu je nutné ji decentralizovat a dát větší prostor biskupským konferencím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Itálie se do Stalo se dnes přihlásila spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Papež také vyzývá církev k modernizaci. Je podle něj třeba měnit cíle, styl i metody evangelizace. Podle některých komentátorů dokument obsahuje i výzvu, aby mohli přijímat svátosti také rozvedení. Naopak celibát kněží, vysvěcení žen na kněze nebo umělé ukončení těhotenství zůstává i nadále tabu.

Papež také v dokumentu uvádí, že nespoutaný kapitalismus je "novou tyranií". Vadí mu hlavně nespravedlivé rozdělení bohatství. "Peníze musí sloužit, a nikoli vládnout," říká papež. Vyzývá proto vlivné a mocné osobnosti světa, aby usilovaly o nápravu.

Zdůraznil, že církev se na tento cíl musí zaměřit, musí myslet na ty nejchudší a hlavně sama musí jít příkladem. František prý dává přednost církvi, která má modřiny, je zraněná a špinavá, protože byla venku v ulicích.

Kněží nemají nudit

Papež v dokumentu také promlouvá ke kněžím. Mají otevřít kostely každému, zejména těm, kteří potřebují pomoc. Připomíná, aby se naučili naslouchat věřícím a byli trpěliví. Neměli by nudit zdlouhavými kázáními a jejich zpověď nemá být mučením.

Evangelii Gaudium je druhým podobně rozsáhlým textem, který nový papež vydal. Prvním byla v červenci encyklika Světlo víry, kterou dokončoval po bývalém papeži Benediktu XVI.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme