Chudí lidé na Slovensku dostanou mouku a těstoviny zadarmo

Slovenská vláda bude chudým lidem rozdávat mouku a těstoviny. Kabinet Ivety Radičové tak reaguje na rychle rostoucí ceny potravin. Návrh si vysloužil kritiku opozice. Slovensko se prý chová jako rozvojová země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

špagety | Foto: Stock Exchange Diane Groves

Vláda uvolní asi 46 tisíc tun obilí, které se rozemele na mouku nebo použije na výrobu těstovin. Potraviny pak rozdají humanitární pracovníci lidem, kteří pobírají dávky pro pomoc v hmotné nouzi.

Nápad rozdávat potraviny se nelíbí opozičnímu lídrovi Robertu Ficovi. Vláda prý za sedm měsíců dokázala zemi dovést jenom k žebračenkovému systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kroku slovenské vlády jsme v Dopoledním Radiožurnálu mluvili s bratislavským zpravodajem Vojtěchem Bergrem.

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger informuje, že o kroku slovenské vlády pochybují i někteří renomovaní ekonomové.

„Podle nich to připomíná spíše humanitární katastrofu a to není případ současného Slovenska. Vláda podle ekonomů měla spíše zvýšit sociální dávky než rozdávat jídlo,“ přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu.

Ceny potravin na Slovensku v lednu meziročně stouply o šest procent. Zdražují také energie a projevuje se zvýšení DPH z 19 na 20 procent, které je součástí ozdravného balíčku veřejných financí.

Jak vypočítaly slovenské Hospodárské noviny, zdražil život pro čtyřčlennou rodinu na Slovensku od nového roku o 18 eur na měsíc.

Slovensko má podle nedávné statistiky německých ekonomů nejméně chudých lidí z celé Evropské unie. Němci ovšem do výpočtů nezahrnuli například romské osady, které by se statistikou pořádně zahýbaly. Na Slovensku je v současnosti 180 tidsíc lidí, kteří pobírají sociální dávky.

Vojtěch Berger, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme