Chudí Slováci dostali potravinovou pomoc od EU. Program chce Česko zrušit

Ještě dva roky bude Evropská unie svým členským státům financovat potraviny pro chudé. Sedmadvacítka se na tom dohodla minulý týden. Navzdory Česku, které chtělo program ukončit okamžitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mouka a vejce | Foto: Fotobanka PhotoRack

Českým zástupcům se nelíbí, že se potraviny platí z unijních peněz určených na společnou zemědělskou politiku. Naproti tomu Slovensko se snažilo o přesný opak - protáhnout potravinovou pomoc na co nejdelší dobu. Slováci začali peníze z programu čerpat poprvé letos - a rovnou ve velkém.

Vesnice Pavlovce, okres Rimavská sobota. Tohle není zrovna nejatraktivnější oblast Slovenska. V okrese je 35procentní nezaměstnanost a o průměrné slovenské mzdě 750 eur si můžou místní jenom s povzdechem číst v novinách. Po chodníku se pomalu šourá 80letý důchodce Adolf Lakatoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Potravinovou pomoc EU chudým Slovákům přiblížil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Vojtěch Berger

Otázka na potravinovou pomoc mu ale vrací jiskru do očí. „To bolo velmi dobře. Pomhlo to nám.

Pro chudé Slováky má potravinová pomoc z Evropské unie i konkrétní a lehce představitelnou podobu. 20 kilo mouky a 20 kilo těstovin na osobu. Tak to stanovila vláda Ivety Radičové. Nárok má každý člověk v hmotné nouzi a důchodci s příjmem do 300 eur. Tedy i pan Lakatoš. „Neviem, či dostaneme dajaký darček na Vianoce.“

ČTĚTE TAKÉ: Potraviny pro chudé se budou dál platit z unijní pokladny, navzdory kritice Česka

Pan Lakatoš pochopitelně neřeší, že potraviny zaplatila Evropská unie a jestli jde nebo nejde o systémové řešení sociálních problémů. Podstatné je, že má co jíst. V Pavlovcích rozděloval potraviny lidem starosta Vojtěch Menyhárt.

„U nás sa tešili, boli radi. Pekli z toho koláče a chlebiky. Využili to.“

Slováci nemají na rozdávání potravin z peněz Evropské unie jednotný názor. Praxe ale ukázala, že ti, co mouku a těstoviny dostali, je dokážou i spotřebovat, a tudíž se pomoc nemíjí účinkem.

Slovensko požádalo o peníze z programu potravinové pomoci i na příští rok.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme